КИЇВ (QHA) -

Завтра, 18 травня, у День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу стартує прокат фільму «Чужа молитва» режисера Ахтема Сеітаблаєва про кримську татарку Саїде Аріфову, яка врятувала понад 90 єврейських дітей у період Другої світової війни. Робота над даним фільмом велася близько року, а самі зйомки проходили в Україні, Грузії та Ізраїлі.

Ідея зняти фільм, присвячений кримськотатарській героїні, з'явилася у Сеітаблаєва ще до анексії Криму, у той момент, коли він займався зйомками кінострічки «Хайтарма» у Бахчисараї. Тоді вони разом зі своїм продюсером Іванною Дядюрою почали збирати свідчення допомоги кримських татар єврейському населенню Криму у період фашистської окупації та вже написали сценарій для фільму, на який були виділені кошти. Однак через російське захоплення Криму фінансування проекту було припинене. Повернутися до зйомок режисер зміг тільки у 2016 році.

— У той момент ніхто не вірив у цей фільм. Однак пізніше Держкіно в нас повірили, і розморозили фінансування. Так і народилася ця ідея. Ми сподіваємося, що ця історія буде зрозуміла і прийнята українськими глядачами, і вони підуть на неї в кіно, — поділилася Дядюра.

Вона також зазначила, що спочатку за фільм не хотіли братися і дистриб'ютори, однак пізніше їх думка кардинально змінилася. Її слова підтверджує директор кінопрокатної компанії «Вольга Україна» Вероніка Ясінська, яка до перегляду «Чужої молитви» не хотіла братися за нього.

— Після того, як я подивилася цей фільм, я зателефонувала Іванні і сказала: «Так». Ми намагаємося не дивитися на кіно очима глядача, а робимо це з точки зору бізнесу. Але «Чужу молитву» я не змогла оцінити з професійної точки зору, тому що фільм взяв мене за живе, — розповіла Ясінська.

За її словами, фільм буде показаний у більш ніж 100 кінотеатрах у 30 містах України. Крім цього, плануються також кінопокази в Ізраїлі та Грузії.

Прокат фільму за кордоном частково мотивований його інтернаціональним складом — у ньому брали участь українці, кримські татари, грузини, німці та євреї. Саму Саїде у фільмі зіграла молода українська актриса Лілія Яценко, для якої це була перша головна роль у кіно.

— Грати вигаданого персонажа набагато легше. Я розуміла, що це була жива людина, зі своїми емоціями і важкою долею, але з величезним серцем і душею. Найскладнішою для мене була сцена депортації. Адже я розуміла, що це подивляться кримські татари, для яких це — їхня історія, і я не могла сфальшувати, — розповіла Яценко.

У свою чергу, Сеітаблаєв нагадав, що «Чужа молитва» є художнім фільмом, а не історичною хронікою, і події, про які в ньому йдеться, розповідають історію не тільки однієї кримської татарки, а й багатьох інших сімей, які також допомагали євреям у ті важкі часи.

— Наприклад, це також історія родини Куртієвих, чиє прізвище знаходиться в Яд Вашемі на мармуровій скелі. Взагалі, коли ми знімали там окремі епізоди, я побачив там шість мармурових плит, на яких знаходяться прізвища українців, які рятували євреїв під час Голокосту, і для мене це була велика гордість.

Нагадаємо, прем'єра фільму «Чужа молитва» запланована на 18 травня і приурочена до Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Його показ пройде у кінотеатрі «Україна» о 20:00. На прем'єру фільму очікується візит глави держави Петра Порошенка з дружиною Мариною Порошенко.

QHA