КИЇВ (QHA) -

Батько 19-річного громадянина України Павла Гриба, викраденого у Білорусі співробітниками ФСБ, Ігор Гриб розповів QHA, що Росія не тільки не пускає українських лікарів до його сина, але й не реагує на відповідні запити з боку української влади.

— Україна досі не отримала дозвіл на пропуск української лікарської комісії та адвокатів у СІЗО до Павла. Російська сторона продовжує мовчати, не даючи жодних відповідей на запити МЗС України та адвокатів, зазначив він.

Гриб розповів, що він приєднався до об'єднання родичів політв'язнів Кремля, яке вже налічує 50 осіб. Сюди ж входять і кримські татари, родичі яких засуджені за політичними мотивами в РФ.

Члени об'єднання звернулися до посадовців із проханням створити інститут, який займався б питаннями звільнення політичних в'язнів з російських в'язниць. Адже досі в Україні не існує державного органу, що займається питаннями незаконно засуджених українців у Росії. Наприклад, СБУ не може займатися подібними питанням, оскільки це не входить до її компетенції, а МЗС допомагає українським громадянам в Росії лише після задіяння консульської служби.

 Але консульська служба створена для мирного часу, коли між країнами існують дружні відносини. В умовах гібридної війни, яка йде в Україні, коли українців хапають посеред вулиці і незаконно вивозять до Росії, де російська влада швидко вносить відповідні зміни до Кримінального кодексу, щоб засудити наших громадян за політично мотивованими статтями, консульська служба не може забезпечити належного юридичного супроводу в подібних справах  з моменту затримання і до моменту звільнення. А інших державних органів влади, що займаються питаннями політичних в'язнів Кремля, не існує,  розповів Ігор Гриб.

За його словами, державний інститут з питань політичних в'язнів зобов'язаний мати стабільне фінансування і необхідні повноваження для вирішення посталенних перед ним завдань.

Ми зараз всюди піднімаємо питання про створення єдиного державного інституту, який займався б українськими політв'язнями в Росії. Такий інститут обов'язково повинен мати повноваження і необхідне фінансування, щоб координувати МЗС і українські силові структури, зазначив Гриб.

На думку Гриба, людям, які проживають у столиці, легше вирішувати питання щодо звільнення рідних з російської в'язниці, на відміну від жителів сіл або маленьких міст, які не мають можливості часто відвідувати Київ.

Дійсно, є люди, які проживають далеко від Києва, і вони не мають можливості вирішувати питання про родичів, незаконно засуджених в Росії. Є випадки, коли українців засудили з політичних справ у Росії через рік або два. Тобто людина вже давно сидить у російській в'язниці, а ніхто про це не знає. Необхідно оперативно відстежувати подібні справи, знаючи, що громадян України можуть викрасти і вивезти до РФ, наголосив батько політв'язня.

Також Ігор Гриб подав позов до ЄСПЛ, який у свою чергу зобов'язав Росію до 25 вересня 2017 року надати інформацію про стан здоров'я Павла.

Як виявилося, російська сторона вивозила мого сина на обстеження до медичних закладів. І коли я переглядав висновок російських лікарів після обстеження, яке російська сторона надала ЄСПЛ, то там не було видно, які саме аналізи він здавав. А все через погану ксерокопію, яку неможливо прочитати. Наприклад, у нього виразка шлунку, а там цього не було зазначено. Тому відправлені папери від російської сторони для ЄСПЛ демонструють лише те, що обстеження було зроблене для того, щоб відзвітувати перед міжнародним судом. Хоча, за висновком російських лікарів його здоров'ю нічого не загрожує, і він може сидіти в тюрмі згідно із законодавством РФ, сказав Гриб.

Однак, за словами батька, Павло вже протягом півтора місяця не вживає необхідних ліків, що може негативно позначитися на його здоров'ї.

Під час єдиного відвідування українськими консулами Павла Гриба в російській в'язниці співробітники ФСБ забороняли дипломатам розмовляти українською мовою, ставити запитання щодо умов утримання та висунутих звинувачень.

Нагадаємо, українець Павло Гриб зник 24 серпня у Білорусі. За його словами, на автостанції Гомеля його викрали невідомі люди в цивільному і передали іншим невідомим людям у лісі. Більше доби його тримали у приміщенні без вікон, після чого відвезли до Смоленської області, де «законно» оформили арешт.

Влада Білорусі не визнає своєї причетності до викрадення українця.

За офіційною інформацією, з 25 серпня Павло Гриб перебуває у краснодарському СІЗО. Влада Росії намагається звинуватити його у тероризмі. До нього довго не пускали адвоката і українських консулів.

QHA