КИЇВ (QHA) -

Цивільні мешканці селища Саханка, яке наразі контролюється угруппованням «ДНР», розповіли спостерігачам СММ ОБСЄ про те, що проросійські бойовики розмістили в селі танки і вели звідти обстріли. Про це повідомляється у звіті Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.

В звіті також зазначено, що мешканці села поскаржилися на сепаратистів, які самовільно зайняли в селі декілька порожніх будинків, хоча сусіди були проти такого самозахоплення. Втім, бойовики проігнорували невдоволення селян.

— Жителі у підконтрольному «ДНР» с. Саханка (24 км на північний схід від Маріуполя) повідомили спостерігачам, що кілька членів «ДНР» заселилися в нежилі будинки у селі попри заперечення з боку сусідів. Кілька жителів розповіли спостерігачам, що вони бачили танки і чули з боку села вогневу активність. Спостерігачі бачили приблизно 10 чоловіків у формі військового типу, двоє з яких були озброєні.

Спостерігачі СММ, які відвідували Саханку, зауважили, що члени так званої «ДНР» забороняли мешканцям села спілкуватися з патрулем місії. Крім того, бойовики обмежили пересування патруля: спочатку вони вимагали від спостерігачів надати посвідчення особи та план патрулювання. А коли спостерігачі відмовилися це зробити, члени «ДНР» заборонили спостерігачам проводити патрулювання у селі і змусили їх поїхати звідти (ймовірно через обмеження доступу патрулю місії не вдалося підтвердити розміщення танків бойовиків у Саханці. Таке обмеження пересування спостерігачів, як і розміщення танків у цьому районі, є порушенням Мінських угод — QHA).

— Поки спостерігачі перебувала у селі, вони випадково почули, як члени «ДНР» говорили жителям не спілкуватися з командою Місії.

Разом з тим цікаво згадати нещодавній звіт СММ ОБСЄ про дещо подібну ситуацію в цьому районі, тільки на підконтрольній українському уряду території. Йдеться про інцидент у селі Сопине Новоазовського району, розташованому у 16 км на схід від Маріуполя.

Минулого тижня СММ повідомило, що мешканці села Сопине були обурені тим, що військовослужбовці ЗСУ будували бліндажі в межах селища.  

— У підконтрольному урядові Сопиному команда СММ бачила групу з 40–50 жителів (різних вікових категорій, понад половину з яких складали жінки), що запекло сперечалися з 10-а військовослужбовцями Збройних сил України. За словами місцевих жителів, вони були обурені тим, що військовослужбовці споруджували бліндаж у межах села.

Згодом штаб АТО на своїй сторінці у Facebook повідомив, що вояки тимчасово призупинили облаштування позицій до знаходження компромісу з цивільним населенням.

— 2 серпня Збройними силами України проводилися заходи з інженерного обладнання н.п. Сопине. Зазначені заходи здійснювалися з метою покращення захисту зазначеного населеного пункту від можливих дій ворога. З метою недопущення соціальної напруги у н.п. Сопине проведення інженерних робіт тимчасово призупинене.

Після того, як військовослужбовці ЗСУ залишили місце будівництва, за свідченням СММ ОБСЄ кілька місцевих жителів засипали той бліндаж, який вони встигли викопати.

Однак наступного дня СММ ОБСЄ у своєму звіті оприлюднило продовження цієї історії. Згідно інформації, військові ЗСУ продовжили вже екскаватором копати траншеї, тільки тепер на околиці селища Сопине — майже на півкілометра далі на схід від попереднього місця. Досягнутий компроміс між мирними жителями і ЗСУ відбився в тому, що тепер військові облаштувалися у 250 метрах від найближчого будинку (раніше відстань від житлового будинку до бліндажу становила 20 м).

— У підконтрольному уряду с. Сопине… спостерігачі бачили, як військовослужбовці за допомогою екскаватора копали траншею завширшки приблизно 2 м на східній околиці села, за 250 м від найближчого будинку... Два інженери Збройних сил України, які працювали на екскаваторі, повідомили спостерігачам про те, що після розмови з жителями вони вирішили перемістити свої позиції на 500 м східніше від того місця, де вони проводили земляні роботи напередодні.

Варто зазначити, що інцидент у Сопиному набув певного резонансу в російських та сепаратистських ЗМІ, де яскраво описували, як мешканці села «несамовито закопували бліндаж ЗСУ». Водночас в українському сегменті Facebook користувачі рекомендували жителям села, яким заважають позиції ЗСУ, не нарікати на долю, якщо до них на танках приїде «русский мир».

В СММ ОБСЄ системно критикують обидві сторони конфлікту за розміщення позицій у безпосередній близькості від населених пунктів, оскільки це піддає небезпеці життя мирних жителів.

Як повідомляло QHA, Новоазовський район залишається проблемним для відвідування СММ ОБСЄ. Впродовж липня-серпня у звітах СММ постійно вказується, що бойовики не пропускають патрулі місії до Новоазовська і далі на схід — у напрямку до неконтрольованого кордону з РФ, до Сєдового, а також Верхньошироківського. Наприклад, у липні СММ повідомляла, що виявила поблизу Саханки буксирувану гаубицю (Д-30, 152 мм).

QHA