КИЇВ (QHA) -

 

З весни 2015 року Росія провела в окупованому Криму 7 призовних кампаній у рамках яких незаконно призвала до своїх збройних сил 12 229 кримчан. Зараз триває осінній призов, під час якого до ЗС РФ планується призвати ще щонайменше 3 тисячі жителів Криму.

Як передає кореспондент QHA, такі дані озвучив юрист Регіонального центру прав людини Віталій Набухотний на прес-конференції в УКМЦ.

Він акцентував, що призов жителів окупованих територій до армії окупанта є порушенням міжнародного гуманітарного права, зокрема, Четвертої Женевської конвенції, яка прямо забороняє країнам-окупантам вчиняти такі дії. Окрім того, незаконний призов є джерелом інших міжнародних злочинів. Наприклад, багато хто з молодих людей були змушені залишити окупований Крим через страх бути призваним, тобто, вчиняється злочин примусового переміщення. На сьогодні на материковій Україні проживають близько 300 тис ВПО з Криму, і серед них багато молоді, які були змушені залишити півострів саме через небажання служити в армії окупанта і побоювання репресій за уникнення цієї служби.

— Загалом, 12 229 призовників були призвані до ЗС РФ за часи окупації. Це інформація з офіційних джерел МО РФ і ми продовжимо моніторити цю ситуацію, і надавати цю інформацію міжнародним організаціям, —говорить Набухотний.

У розмові з QHA аналітик Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов додав, що осінній призов кримчан цього року є найбільшим за увесь час окупації — 3 тисячі осіб. Так само найбільшу з 2015 року кількість кримчан планується відправити служити з Криму до Росії — 2 тисячі. Коментуючи офіційну цифру в 3 тисячі кримчан, яких мають призвати цієї осені, він зауважив, що вона може бути більша, оскільки 400 людей планується призвати з Севастополя. І, ймовірно, призовники з Севастополя враховуватимуться окремо від загалу кримчан.

За його словами, найчастіше кримчан відправляють служити до РФ у межах Південного військового округу. Але останнім часом їх стали відправляти і до віддалених регіонів Росії, зокрема на Північний флот (російські ЗМІ повідомляли, що навесні цього року кримських призовників відправили до Астраханської, Ставропольської, Ростовської областей, а також Республік Північного Кавказу: Інгушетії, Північної Осетії, Карачаєво-Черкесії та Адигеї — ред.). Окрім того, правозахисники зафіксували факти участі призовників з Криму в лавах армії РФ у бойових діях в Сирії. У відкритих джерелах правозахисники знайшли 9 наказів про нагородження кримчан медалями за участь у воєнних діях у Сирії, та декілька грамот, виданих кримчанам командирами підрозділів РФ.

Під час прес-конференції Олександр Сєдов також розповів, що кримськими «судами» оголошено 30 вироків за ухилення від служби і 5 вироків зараз знаходяться на розгляді в суді. 4 справи було закрито, але у результаті того, що людина визнала свою провину і публічно пообіцяла відслужити.

— Зараз в Криму триває призовна кампанія яка підтверджує, що російський злочин не припиняється, — говорить правозахисник.

Правозахисник також повідомив, що вони поки не встановили фактів служби кримчан, які служать по призову, у російській гібридній армії на Донбасі.

Щодо загалом інформації про загибель кримчан у збройних конфліктах у лавах армії РФ, то за словами Сєдова, вони мають інформацію про загиблих кримчан, які служили за контрактом, а також офіцерів. Фактів загибелі строковиків у правозахисників немає.

У свою чергу, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Тимочко зазначив, що питання залучення Росією кримчан до військових дій проти України на Донбасі є дуже важливим і потребує подальшого вивчення. За його інформацією, кримчани воюють на Донбасі проти урядових військ, але йдеться не про строковиків, а про так званих «добровольців» або тих, хто раніше служив у ЗСУ, а після анексії зрадив присязі й перейшов на службу до окупаційної армії.

— Це дуже важливе питання — є така думка, що кримчани, які воюють на Донбасі, зявляються не просто так; є відповідні мобілізаційні центри, в яких Росія набирає кримчан, тренує їх і використовує у війні проти своєї держави, проти своїх співгромадян. Це є підстава для подальшої аналітики і роботи.

Тимочко також підкреслив, що проводячи призов у Криму, Росія вже тривалий час відкрито порушує міжнародне гуманітарне право. Особливо він звернув увагу на те, що відбувається не лише незаконний призов — жителів окупованого півострова призивають під примусом, у разі відмови служити для них передбачено кримінальне покарання у вигляді штрафів (мінімум 10 тис. руб.) або позбавлення волі. Поки що суди тривають, і хоча штрафи вже виписувалися, але ще жоден кримчанин не позбавлений волі за ухилення від служби.

— В 2014 році РФ поширила на територію Криму своє законодавство, у тому числі, й військову повинність; окрім того, усіх кримчан примусово визнали громадянами РФ, що створило передумови для призову. Крим був переданий у відання Південного військового округу. Важливо, що за цей час ми зібрали факти, що громадяни не просто призиваються, але це робиться під примусом — є кримінальна відповідальність за ухилення —спочатку штраф, а може бути й позбавлення волі.

Реагуючи на дії Росії в Криму, Прокуратура Автономної Республіки Крим і правозахисники 17 жовтня цього року подали інформаційне звернення до офісу прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі саме щодо вчинення Росією незаконного воєнного призову кримчан. У разі, якщо прокурор побачить вмотивованість цього звернення, він передасть його на розгляд Міжнародного кримінального суду для порушення відповідного провадження.

Прокурор Прокуратури Автономної Республіки Крим Єлизавета Дзігора повідомила, що звернення до МКС містить у собі низку фактів воєнного злочину Росії на окупованій території України.

— Важливим доказом для МКС є показання свідків і потерпілих; відповідний збір інформації і допити проводяться, таких матеріалів достатньо. Від України вже було три інформаційних подання до МКС, у тому числі стосовно інших воєнних злочинів Росії. Вони подаються системно, щоб переконати офіс у найближчий час невідкладно розпочати розслідування на території України.

За оцінками прокуратури, це може відбутися впродовж двох років.

— Зараз ми знаходимося на стадії попереднього вивчення воєнним прокурором доказів, після цього прокурор може увалити рішення про необхідність розпочати відповідне розслідування зі створенням тут офісу МКС. Наразі це є наша проміжна мета, щоб таке розслідування розпочалося. Кінцева мета — оголошення рішень МКС з метою притягнення конкретних винних до відповідальності.

Максим Тимочко зауважив, що у Зверненні до МКС було важливо показати військово-політичну структуру РФ, яка залучена до здійснення незаконного призову кримчан — ланцюжок від указу президента РФ про мобілізацію до конкретних військових комісаріатів в окупованому Криму. За словами правозахисника, до відповідальності у рамках майбутньої справи в МКС планується притягнути увесь ланцюжок — президента Росії, міністра оборони, командувача Південного округу, а також керівників кримських військкоматів.

 

У цьогорічній Доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини «Щодо ситуації з правами людини у тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим і Севастополі» повідомляється про випадок, коли жителя Феодосії викликали до призовної комісії, де його поставили перед вибором: піти служити або назавжди поїхати з Криму. Також відзначається різкий ріст кількості призовників з Криму — з 500 у 2015 році до 2800 навесні 2018 року.

«Начальник відділу підготовки та призову громадян на військову службу Військового комісаріату РК» Вадим Мешалкін повідомив, що «суди» в анексованому Криму від початку року оштрафували 18 кримчан за ухилення від військової служби.

QHA