КИЇВ (QHA) -

Кількість українців, які зникли безвісти у результаті конфлікту на Донбасі, за оцінками різних організацій коливається від 300 до понад 1500 людей.

Як передає кореспондет QHA, такі дані озвучили на брифінгу, присвяченому Міжнародному дню жертв насильницьких зникнень, який відзначається сьогодні, 30 серпня.

Так, перший віце-спікер Верховної Ради України Ірина Геращенко розповіла, що під час засідань Тристоронньої контактної групи у Мінську вони використовують список, який готує центр СБУ, і в якому на сьогодні нараховується 294 особи зниклих безвісти.

Водночас, за даними Міжнародного комітету Червоного хреста, у цьому конфлікті безвісти зникли понад 1500 людей, при цьому понад тисячу неідентифікованих тіл знаходяться у моргах.

Голова громадської організації "Мирний берег" Геннадій Щербак повідомив, що у списку їхньої організації, яка займається пошуком зниклих безвісти з 2014 року, нараховується 1288 осіб (цивільних і військових).

Коментуючи дані про кількість зниклих безвісти, Ірина Геращенко зазначила, що доки триватиме війна, доти не буде можливості встановити точні цифри. Ускладнює пошук людей і неконструктивна позиція Росії та її маріонеткових режимів на території ОРДЛО, які гальмують створення структури за участі МКЧХ для пошуку зниклих на окупованих територіях.

— Росія та її маріонеткові режими на території окупованих районів Донецької та Луганської областей гальмують створення структури за участі Міжнародного Червоного хреста для пошуку зниклих безвісти, — зауважує Геращенко.

Вона нагадала, що лише під час подій в Іловайську в «коридорах смерті» безвісти зникли 84 українських військовослужбовця. Також за чотири роки багато цивільних осіб зникли на окупованій території, зокрема, наразі досі невідома доля семи підлітків, яких у вересні 2016 року бойовики затримали у Донецьку і посадили до СІЗО.

Геращенко також зауважила, що Міноборони проводить пошукові роботи на ділянках або у "сірій" зоні, яка поступово береться під контроль ЗСУ, або на підконтрольній території, де у 2014 році тривали бої і місцеві мешканці вказують, що там можуть бути загиблі. У результаті цих пошукових робіт було ідентифіковано 71 особу.

За словами Геращенко, українська сторона ставиться до ідентифікації тіл, як до гуманітарного питання, і у разі виявлення тіл супротивника, передає їх Росії або бойовикам. Скажімо, від початку цього року було ідентифіковано тіла двох громадян Росії, знайдених у зоні конфлікту, і вони були передані родичам. На жаль, з протилежного боку такого руху практично немає, так само бойовики можуть роками не інформувати про українських військових, які утримуються у них за гратами, і вважаються зниклими безвісти.

Перший віце-спікер також підкреслила, що окупована Автономна Республіка Крим залишається найбільшою проблемою у питанні пошуку насильницьки зниклих безвісти. Зокрема, тому що Росія не допускає на півострів не лише українських представників, але й жодну міжнародну місію. Для розуміння питання зниклих безвісти в Криму, українська влада тісно співпрацює з Меджлісом кримськотатарського народу.

Говорячи про впорядкування роботи щодо пошуку зниклих безвісти Ірина Геращенко нагадала, що влітку Верховна Рада ухвалила закон про правовий статус осіб, зниклих безвісти. Відповідно до нього, до листопада цього року має бути створена Комісія з пошуку, яка займатиметься допомогою родинам зниклих безвісти. Також має бути створений єдиний Реєстр осіб, зниклих безвісти через війну.

—  Очевидно, ми побачимо набагато більшу кількість, ніж 294 особи, оскільки масштаб трагедії набагато більший, — відзначає вона.

Правозахисники також відзначають важливість цього закону, однак вважають, що для ефективної реалізації його положень урядовці мають зустрітися з представниками громадських організацій.

Виконавча директорка "Восток-SOS" Олександра Дворецька відзначила, що закон дозволить створити узгоджену державну статистику стосовно кількості осіб, які зникли безвісти за час військового конфлікту в Україні. На її думку, об’єднати державні органи і недержавні організації задля розшуку зниклих безвісти за особливих обставин в Україні має Комісія, обов’язок щодо створення якої покладено на Кабінет Міністрів.

Менеджер з адвокації Центру інформації про права людини Альона Луньова повідомила, що правозахисники вже звернулися до Прем’єр-міністра з проханням провести координаційну зустріч із залученням представників Секретаріату Кабінету Міністрів, профільних Міністерств, представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста і громадських організацій для обговорення подальшої співпраці.

Експерт також наголосила на тому, що Закон “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти” містить низку норм, які покликані забезпечити належну та ефективну систему розшуку зниклих. Зокрема, серед переваг Закону вона зазначила те, що непрацездатні члени сім’ї зниклих безвісти отримуватимуть соціальну допомогу.

— Соціальна допомога працюватиме у форматі надання допомоги з втратою годувальника. Ця соціальна допомога є дуже прогресивною нормою, — зауважує Луньова.

Водночас, причетних до скоєння злочинів насильницьких зникнень притягнуть до кримінальної відповідальності відповідно до нової статті Кримінального кодексу — 146-1.

Раніше повідомлялося, що Росія упродовж чотирьох місяців не надає Україні відповіді стосовно обміну заручників.

QHA