КИЇВ (QHA) -

У Маріїнському парку столиці біля пам'ятника «Режисер. Спостерігач» відбулася акція на честь 41-го дня народження кримчанина, політв'язня, українського режисера, письменника та активіста Олега Сенцова, який 1159 днів незаконно перебуває за ґратами Кремля. Уже четвертий свій день народження Сенцов зустрічає в ув'язненні.

Заочно привітати Олега прийшли його друзі, родичі політв'язнів, громадські активісти — кияни і кримчани. Вони розгорнули величезний банер «З Днем народження, Олеже!», а також тримали у руках плакати з написом #FreeSentsov.

Активісти прикріпили до скульптури табличку з ім'ям Олега Сенцова.

— Це місце має символічне значення. У порожньому режисерському кріслі має сидіти та людина, заради якої ми виходимо на акції, — Олег Сенцов. На жаль, він сьогодні не з нами і не може сісти в це крісло. Ми дуже сподіваємося, що вже наступного дня народження Олега будемо зустрічати разом із ним, — зазначив керівник «Комітету солідарності» Максим Буткевич.

Учасники заходу зачитали слова підтримки, побажання і вимоги звільнити Олега від тих, хто не зміг бути присутнім на акції. Серед них — український письменник Сергій Жадан та режисер-документаліст Андрій Загданський із США.

Кримський театральний режисер, актриса і журналіст Галина Джикаєва розповіла, що у березні 2014 року спільно з Олегом вони координували дії щодо мирного опору анексії Криму і розробляли плани мітингів. У театрі, в якому вона працювала, зберігалися українські прапори та атрибутика, а також проводилися медичні курси. Після цього до Галини були «претензії» з боку ФСБ. Коли Олега заарештували, їй довелося виїхати з Криму.

— Мені б хотілося, щоб про Олега говорили не тільки як про політв'язня, а й як про творчу людину, яка знаходиться в тих умовах, в яких творча людина перебувати не повинна. Можна багато говорити про те, що свобода — всередині, але все ж несвобода повільно вбиває будь-яку людину, навіть найсильнішу. Неможливість реалізації своїх творчих задумів може знищити його морально і фізично. І для історії і культури України може знищити людину, яка дуже багато б зробила, якби вона був на волі. Потрібно говорити про Олега набагато більше, щоб повернути його в культурний простір країни, — сказала Джикаєва.

Учасники акції закликали українців писати листи Олегу Сенцову та іншим українським політв'язням. А наостанок розрізали святковий торт.

Нагадаємо, у травні 2014 року в окупованому Сімферополі були заарештовані четверо місцевих проукраїнських активістів: Геннадій Афанасьєв, Олексій Чирній, Олександр Кольченко та кінорежисер Олег Сенцов. У серпні 2015 року російський суд визнав їх винними у підготовці терактів у Криму і підпалі офісів двох партій у Сімферополі.

Афанасьєв і Чирній погодилися співпрацювати зі слідством і отримали по сім років в'язниці. Сенцов був засуджений до 20 років, а Кольченко — до 10 років позбавлення волі.

Україна неодноразово зверталася до урядових органів Росії з вимогою видачі та пропозиціями про обмін Олега Сенцова. Проте 6 лютого 2017 року міністерство закордонних справ РФ зробило офіційну заяву про те, що ув’язнений Олег Сенцов не буде переданий Україні через наявність у нього російського громадянства (насильно нав'язаного йому країною-окупантом).

Правозахисна організація «Меморіал» визнала Олега Сенцова та Олександра Кольченка політв'язнями.

QHA