КИЇВ (QHA) -

На сьогодні найбільш актуальними напрямками роботи для українських профільних органів є нова вступна кампанія до українських вишів, в якій знов братимуть участь кримські випускники, паспортизація кримчан та повернення їм депозитів, які «зависли» в українських держбанках.

Про це постійний представник президента України в АР Крим Борис Бабін розповів агентству QHA, коментуючи стан виконання Національної стратегії у сфері прав людини щодо захисту прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, звільнення заручників та відновлення їхніх прав. Відповідні слухання напередодні відбулись в Комітеті Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Борис Бабін вважає, що і згадана стратегія, і план дій щодо її виконання охоплюють лише низку заходів з проблемних питань населення окупованої території і осіб, які є внутрішньо переміщеними. Цих заходів замало, окремі з них здебільшого виконані, зокрема, в сфері освіти, та в частині утворення Міністерства тимчасово окупованих територій.

Водночас, зауважив Борис Бабін, є багато питань, які не відображені в Стратегії, або відображені дуже оглядово. Тому стосовно кримчан в межах представництва президента в АРК, зокрема, опрацьовано проект Плану невідкладних заходів з протидії російської агресії з тимчасово окупованої території України в Криму, захисту інтересів держави, громадян України та українських юридичних осіб в Криму на 2018 — 2019 рр.

— В проекті Плану ми набагато ширше розписуємо відповідні питання. Це стосується і адміністративних послуг кримчанам, це стосується реалізації різноманітних їхніх прав, захисту законних інтересів. Є відповідні напрацювання в Міністерстві тимчасово окупованих територій, тобто тут є дуже багато роботи усім зацікавленим органам влади.

Представник президента України в АРК перелічив, які саме проблемні питання потребують вирішення і реалізації, зокрема, активізація інформаційної роботи про можливості навчання, які надає кримчанам материкова Україна, полегшення отримання українських паспортів тощо.

— Найбільш актуально на сьогодні вступна освітня кампанія, неналежний рівень інформування кримчан про ті можливості, які є на материковій Україні.  Вкрай актуальним залишається питання паспортизації кримчан, тобто реалізації їх права на ідентифікацію особи та підтвердження громадянства України. І ми працюємо в цій сфері, зокрема через організацію та утворення центрів надання адміністративних послуг в районах, наближених до півострова.

Окрім того, Борис Бабін нагадав, що вже не один рік практично не вирішується проблема із поверненням кримчанам депозитів, які були відкриті ними в українських банках ще до окупації. Кримчане продовжують звертатись зі скаргами на невирішеність ситуації і до Представництва, і до банків, і в суди. Він висловив жаль, що самі банки не надто бажають розлучатися із цими грошима, і в цілому в державі не відпрацьований комплексний підхід для вирішення проблеми «кримських» депозитів навіть тих, які знаходяться в державних банках (наразі найбільша кількість таких депозитів розміщена в націоналізованому півтора роки тому «Приватбанку» — ред.).

— Як на мене, наприклад, також дуже важливим питанням є несплата відповідних депозитів, які залишилися в банках, для осіб, які проживають в Криму. Маються на увазі законні українські банки. Це є велика проблема, у нас є багато скарг з цих питань. На сьогодні, на жаль, поки що є ситуація, коли лише люди, які проходять всі судові інстанції, виходять на чи добровільну сплату  банками, чи на виконання цих рішень (через суди). Але загальної політики цих банків, зокрема, державних, на жаль, немає. Позиція самих банків — "навіщо платити кошти".

Довідково. Після незаконної анексії Криму Російською Федерацією і націоналізації активів «Приватбанку» у Криму, банк припинив виплати за депозитними договорами, які були укладені на території АР Крим до анексії. Відмовляючи вкладникам, банк увесь час посилався на свої втрати активів, і зокрема обіцяв розрахуватися із вкладниками після того, як виграє позов до РФ у Стокгольмському арбітражі.

Юристи торік оприлюднили дані, що на дату припинення діяльності ПАТ КБ «ПриватБанк» на території АР Крим (дані з балансу на 30.05.2014 р.), заборгованість фізичних та юридичних осіб за кредитами складала 5 млрд 789 млн 003 тис 462,91 грн. Зобов'язання банку з виплати коштів за кримськими вкладами склали 7 млрд 382 млн 205 тис 588, 98 грн.

Після націоналізації «Приватбанку», його керівництво заявляло, що питання «кримських» вкладів можна буде вирішити після докапіталізації банку щонайменше на 14 млрд грн. Однак проблема повернення депозитів так не вирішена, і до сьогодні вкладники-кримчани можуть повернути свої депозити переважно судовим шляхом.

QHA