КИЇВ (QHA) -

Громадські активісти об'єднання "Кримська солідарність" Сервер Мустафаєв і Назим Шейхмамбетов розповідають про Кримський марафон, порушення прав людини і про солідарність кримськотатарського народу у Криму та поза його межами.

Радіо Hayat: Адвокати та активісти оголосили, що у Криму нещодавно закінчився другий Кримський марафон. Як у такі стислі терміни вдалося зібрати таку велику кількість грошей?

Сервер Мустафаєв: Нам самим було приємно спостерігати, як відбувався вже другий за рахунком марафон, який проходить через репресії щодо народу, адміністративні штрафи щодо тих чи інших громадських активістів, журналістів.

Цей другий марафон показав колосальні, приголомшливі результати об'єднання, стійкості, солідарності і єдності народу, що знайшло вираження в тому, що буквально за місяць з лишком з усього Криму (тільки в рамках Криму, хоча марафон вийшов далеко за його межі) було зібрано близько двох мільйонів рублів, що повністю перекриває на сьогодні накладені штрафи, які становлять близько мільйона рублів.

Але ілюзій ніхто не плекає. Поки йшов марафон, з'явилися нові штрафи. Всі зібрані кошти підуть на погашення всіх штрафів активістів, журналістів, тих чи інших людей, яких через незгоду з їхньою думкою оштрафували.

Цей марафон вийшов за рамки одного народу, оскільки участь у марафоні взяли й інші народи.

Радіо Hayat: Є повідомлення, що гроші збирають і в США, у Європі, в Ізраїлі.

Сервер Мустафаєв: Сьогодні інформація має безліч різних шляхів поширення. Ми бачимо в сьогоднішньому методі ненасильницької боротьби і опору публічність. Зіграло свою роль те, що люди почали робити фотографії, з гордістю показуючи, що вони взяли участь, вклали свою частинку у добру справу допомоги.

Радіо Hayat: Частково ти це пояснюєш силою Фейсбуку?

Сервер Мустафаєв: Силою Фейсбуку, силою інтернету, силою об'єктивних журналістів, блогерів. Цю інформацію чекають за межами Криму, її підхоплюють, перекладають різними мовами.

Радіо Hayat: Назиме, ти деякий час працюєш як громадяський захисник у Криму. Розкажи, як проходять суди над пікетувальниками і введи в курс справи слухачів, які не до кінця розуміють, за що люди були оштрафовані у Криму, на які пікети вони виходили.

Назим Шейхмамбетов: Протягом останніх 4-х років щодо кримськотатарського народу та інших громадян, які проживають на Кримському півострові, проводяться певні акти тиску.

Люди намагалися висловити свою точку зору, незгоду з цим. Спочатку це були відвідування місць обшуку, відвідування «судів», відділів «поліції». Потім це переросло в акти висловлювання громадської думки.

Це виразилося в одиночних пікетах. Приклад для нас показав наш шановний Сервер-ага Караметов, який дуже давно є активним учасником національного руху. Він вчергове вийшов на одиночний пікет в рамках справи по Ахтему Чийгозу.

Дідусь Сервер-ага Караметов вийшов до будівлі суду з плакатом «Наші діти — не терористи». Того дня його дуже грубо затримали співробітники «правоохоронних органів».

Людина хворіє, їй 76 років. Незважаючи на це, співробітники «поліції» його грубо затримали, посадили в автомобіль, відвезли до райвідділу. Після цього його притягли до відповідальності, позбавили волі на 10 діб і оштрафували на 10 тисяч рублів. Після цього з'явилися люди похилого віку, яких ця ситуація дуже сильно зачепила.

Вони висловили свою солідарність за віком стосовно Сервера-ага Караметова. Вони вийшли з плакатами в різних місцях Сімферополя і висловили свою точку зору. Вийшли близько 10 людей. Одного з них притягнули до відповідальності призначили штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Радіо Hayat: Ідея ненасильницького опору в одиночних пікетах вилилася в конкретну форму. Чи можливий подальший розвиток подій?

Сервер Мустафаєв: Звичайно, він буде. Якраз Другий марафон і масштаби участі в ньому, пікети, які йдуть по наростаючій, ведуть до того, що в народі є усвідомлення того, що це не є проблемою окремо взятих політичних, релігійних або будь-яких інших інакомислячих, окремих людей або структур, що це планомірне тиск на весь народ.

Історія показує, що все починається з найактивніших. Після придушення таких людей будуть підходити до народу. Це усвідомлення за роки стало яснішим, конкретнішим серед усього народу.

Радіо Hayat: Чим більше тиск на громадянське суспільство, тим більше зростає протидія?

Сервер Мустафаєв: Я бачу, що цей закон працює: чим більше дії, тим більша протидія. Коїться абсолютне беззаконня. Хоч як би намагалися приховати брехню, істина візьме гору. Ми бачимо всі ці судові справи, всіх цих свідків, експертизи тощо. Очевидно, що всі ці справи шиті білими нитками.

Наш народ має досвід боротьби. Він знає, як у 1944-му його огульно назвали злочинцями та зрадниками. Сьогодні з нього так само огульно роблять екстремістів, терористів, здирників.

Радіо Hayat: Громадські захисники з'явилися буквально недавно. З чим ти пов'язуєш те, що активізм у Криму набуває конкретних форм?

Назим Шейхмамбетов: Тут є кілька чинників.

Перший з важливих факторів — ментальність народу. Так склалося, що більше 200 років наш народ бореться за свої права, за можливість жити на своїй землі, сповідувати свою релігію, виховувати дітей так, як він вважає за потрібне. За ці 200 років на рівні ментальності народу сформувалися певні погляди на те, яким чином ми цього досягаємо.

Прикладом тому є боротьба за повернення до Криму, коли після 1944 року наш народ був висланий. За майже 50 років народ повернувся до Криму, досяг своєї мети. Якщо ми подивимося, то не було жодного факту, коли наш народ застосував фізичну силу.

Якщо ми будемо вивчати, яким чином це робилося, то побачимо, що це все те ж саме. Коли був Радянський Союз, люди збиралися, приймали якісь рішення. Висловлювання думки мали різні форми.

У народі, як і в будь-якому суспільстві, є активний прошарок, який починає думати, як все вирішити. З'являються ідеї, люди, які підтримують ці ідеї, люди, які готові їх реалізовувати.

Жителі розуміють, що якщо десь обшук, то треба просто йти до місця обшуку і виявляти солідарність із тією людиною, щодо якої це робиться. По-друге, щоб демонструвати свою незгоду з цим. Те ж саме з відвідуванням «судів».

Якщо говорити про громадських захисників, то у жовтні чергові огульні звинувачення людей з нашого народу в тому, що вони терористи, екстремісти, стали останньою краплею. Вийшли і жінки похилого віку, і дідусі, і діти. Це представники всіх станів.

Замість обговорення і діалогу цих людей також притягли до відповідальності, показуючи, що у нас висловлюватися не можна. Серед народу з'явилися ще люди, які сказали: «Як я буду сидіти, коли вийшов дідусь? Як його захистити?».

Група адвокатів, юристів взяла на себе шефство з точки зору консультацій. Коли з'явилися люди, їм пояснили, як захищати. Люди взяли базову інформацію та успішно пройшли «суди» першої інстанції. Тепер тривають апеляційні розгляди. Коли я кажу про успіх, я не кажу про те, що «суди» не призначать штраф. Я кажу в першу чергу про те, що народ демонструє свою позицію.

Коли вийшли пікетувальники, їх покарали рублем, а народ підтвердив солідарність.

Радіо Hayat: Ми тут бачимо замкнутий цикл. Народ сам себе захищає.

Сервер Мустафаєв: Народ відразу зрозумів, що його сусід, син або інший родич — не терорист. А те, що треба щось робити, прийшло не відразу. Багато хто думав: «Не може бути! Так це безглуздя! Відпустять». Коли пішли перші результати справ, то стало зрозуміло, що судді не чують.

Все настільки швидко робилося, що навіть прізвища людей у ​​вироках не змінювали. «Суди» щодо пікетувальників призначили з інтервалом у 10 — 15 хвилин. Це ще більше підштовхнуло народ. В Криму дуже вміло намагаються використовувати світові тренди боротьби з ісламом.

Радіо Hayat: Як «суддя» реагує на громадських захисників?

Назим Шейхмамбетов: З 82 апеляційних скарг було подано 77. Це ті справи, в яких встигли подати скарги. Станом на кінець минулого тижня близько 24 скарг ми вже розглянули. Було тільки два прецеденти, коли «Верховний суд», розглядаючи апеляційну скаргу з боку захисту, скасував частково рішення суду скоротив суму штрафу.

Матеріали справи були понад 200 сторінок. Зазвичай адміністративна справа це 10 — 30 сторінок. Деякі справи були 275 сторінок.

Коли ми ознайомилися з матеріалами справи, то не побачили нічого нового. За кількістю там багато, а за якістю мало. Стосовно людини склали протокол, але її навіть не повідомили.

Були випадки, коли особа, яка склала протокол, каже: «Я склав протокол». А «порушник» каже, що бачить цю людину вперше. Коли сторона захисту ставить «поліцейському» питання, коли він приїздив складати протокол, «поліцейський» каже, що (умовно) ввечері 15 числа, а «порушник» каже, що ввечері 15 числа був у гостях у тітки. Коли «суддя» уточнює, «поліцейський» каже, що 16-го.

Є людина, у якої плакат навіть не вилучали, але в матеріалах справи лежить дослідження на якісь плакати. Природа їхнього походження нам невідома.

Коли ми вибудовували лінію захисту, ми показали громадським захисникам, на що звернути увагу. Однак «судді» стабільно не приймають жодних доказів з боку захисту.

Радіо Hayat: Як боротися з правовим нігілізмом? Минулого тижня була виправдана дружина одного з фігурантів «справи Хізб ут-Тахрір». Вона звинувачувалася в адміністративній справі. Нібито вона не послухала «судового пристава». Зі скрипом, але «суд» її виправдав.

Сервер Мустафаєв: Методи ненасильницької боротьби дієві. Якщо і це не допоможе, то залишається тільки один варіант — депортувати або знищити весь народ. Я сподіваюся, що у XXI столітті це тільки з галузі теорії.

Радіо Hayat: Назиме, чи були моменти, коли тобі здавалося, що можна достукатися до «правоохоронних органів»?

Назим Шейхмамбетов: Вже не перший рік ми стикаємося з подібними ситуаціями. Критичних змін немає. Ви згадали про виправдання минулого тижня. Для нас це було щось.

Для нас «адміністративка» це вже радість. Це, можливо, ненормально, але це певні реалії.

Іноді в рамках «судових засідань» з'являється почуття, що «суддя» розбирається, але всі ці ілюзії вичерпуються, коли «суддя» виходить до нарадчої кімнати і зачитує те саме рішення, як і завжди.

Я переконаний, що «судді» розуміють, що вони не на боці правди. Я припускаю, що серед них з'являться люди, які втомляться брехати. Це можуть бути «поліцейські», «співробітники спецслужб». Я сподіваюся, що серед них з'являться ті, хто скаже: «Давайте зупинимося». Завжди так було.

QHA