КИЇВ (QHA) -

Інститут адвокатури — на сьогодні єдина інституція, яка непідконтрольна російським спецслужбам, і може доводити до суспільства правду про те, що відбувається в судах. Тож, наразі в Росії ведеться робота, щоб все ж таки взяти адвокатів під контроль.

Таку тезу висловив адвокат кримських мусульман і політв’язнів окупованого Криму Еміль Курбедінов, відповідаючи на запитання кореспондента QHA стосовно того, чи може бути позбавлення адвокатського статусу Марка Фейгіна свідченням початку системного тиску в РФ на адвокатів, які захищають політв’язнів.

Еміль Курбедінов наголосив, що адвокати людей, проти яких висунуті політично вмотивовані звинувачення, є небезпечними для режиму, оскільки доносять до громадськості правду про те, що відбувається в судах і про дії російських силовиків.

—  В Російській Федерації інститут адвокатури це, напевно, єдиний інститут, який залишився повністю непідконтрольним спецслужбам. Це дійсно інститут, який наразі є рупором того, що відбувається в судах, і рупором того, як діють російські силові структури. І звісно, я думаю, що вони захочуть підігнати його під певний контроль і для цього використовуватимуть певні інструменти. Небезпека того, що таки візьмуться за цей інститут і будуть його «прорабатывать» повною мірою — ми ці тенденції бачимо.

Курбедінов додав, що час від часу російська система вже вдавалася і вдається до тиску на адвокатів, і таких прикладів дуже багато. Зокрема, він нагадав про затримання Миколи Полозова, якого зрештою позбавили можливості працювати з кримінальною справою заступника глави Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова, а майже тими ж днями затримали і самого Курбедінова (у січні 2017 року в окупованому Криму ФСБ затримала захисника Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова Миколу Полозова. Згодом Кримський суд ухвалив рішення про переведення його зі статусу захисника у статус свідка щодо справи Ільмі Умерова, таким чином позбавивши Полозова можливості виступати в ролі його адвоката — ред.).

Він також розповів, нещодавно до російської Держдуми був внесений законопроект, за яким справи у відношенні адвокатів братиме під контроль Федеральна служба безпеки РФ. І в цьому Курбедінов вбачає наміри посилити тиск на адвокатів.

 

— Це такі маленькі кроки в плані тиску на адвокатів, у напрямку того, щоб зробити підконтрольним й інститут адвокатури. Зараз це законопроект. Тобто, коли його ухвалять, вся ситуація прийме геть інше забарвлення. Тобто, ФСБ так само, як і прокурори, судді, бажає вести та контролювати кримінальні справи і порушувати кримінальні справи по відношенню до адвокатів.

Раніше повідомлялося, що російського адвоката Марка Фейгіна Адвокатська палата Москви позбавила статусу адвоката через пости у соціальних мережах, однак він має намір оскаржити таке рішення в суді. Фейгін, зокрема, захищає українського журналіста Романа Сущенка.

QHA