КИЇВ (QHA) -

 

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв сьогодні, 13 листопада, відзначає своє 75-річчя.

Мустафа Джемілєв народився 13 листопада 1943 року в селі Бозкой у степовому Криму, куди його батьків виселили з села Ай-Серез (тепер Межиріччя) Судакського регіону Кримської РСР.

18 травня 1944 року сім'ю Джемілєва депортували до Узбецької РСР.

У 1962 році Мустафа Джемілєв вступив до Ташкентського інституту, з якого його виключили через знайдені рукописи "Короткий історичний нарис тюркської культури в Криму XIII–XVIII століть".

У 1966 році Джемілєва засудили через відмову служити у лавах Радянської Армії і засудили до півтора року позбавлення волі.

Джемілєв разом з відомими радянськими дисидентами Генріхом Алтуняном, Олександром Лавутом, Леонідом Плющем став співзасновником першої в СРСР незалежної громадянської асоціації, яка відкрито проводила свою діяльність.

У 1969 році Мустафу Джемілєва заарештували вдруге. Його звинуватили у розповсюдженні документів, які нібито містили наклеп на радянський устрій, і засудили до трьох років в'язниці.

У червні 1974 року Джемілєва заарештували втретє. Його засудили до року позбавлення волі у таборах суворого режиму через активну участь в національному русі кримськотатарського народу. За три дні до закінчення терміну ув'язнення проти нього відкрили ще одну справу за те, що він нібито проводив "антидержавну пропаганду" серед ув'язнених.

На знак протесту Мустафа Джемілєв оголосив голодування, яке тривало 10 місяців.

Тільки у 1989 року Джемілєв зміг зі своєю сім'єю повернутися у Бахчисарай. Перед тим його заочно обрали головою Центральної Ради Організації Кримськотатарського національного руху (ОКНР).

У 1991 році, вперше за довгий час, зібрався Курултай кримськотатарського народу, де обрали Меджліс кримськотатарського народу. Мустафу Джемілєва обрали головою Меджлісу, він обіймав цю посаду до 2013 року.

20 серпня 2014 року Президент України Петро Порошенко своїм указом призначив Мустафу Джемілєва Уповноваженим Президента України у справах кримськотатарського народу.

Мустафа Джемілєв став почесним доктором права Сельджукського університету (Туреччина), лауреатом міжнародної премії імені П. Орлика "За демократизацію українського суспільства", нагороджений медаллю Нансена (ООН), орденом князя Ярослава Мудрого V і IV ступенів.

24 травня 2018 року Мустафу Джемілєва у Вашингтоні (США) нагородили медаллю "За служіння демократії" Національного фонду демократії (NED), заснованого Конгресом США.

Мустафу Джемілєва з 75-річчям привітав Президент України Петро Порошенко.

— Його силу духу і сталевий характер не зламали роки переслідувань, тиску і ув'язнень за "поширення антирадянських поглядів". І зараз Мустафа не залишає боротьбу за повернення Криму, за звільнення усіх заручників Кремля поки вони не повернуться додому, в український Крим. Найщиріші побажання міцного здоров'я, натхнення і довголіття. Вітаю з ювілеєм, Мустафа-ага!, — повідомляється у Facebook українського Президента.

 

Мустафа Джемілєв попросив не дарувати йому подарунки на день народження, а перерахувати гроші на рахунок благодійної організації "Фонд "Крим", щоб допомогти дітям кримських політв'язнів.

Джемілєв нагадав про 113 малолітніх дітей, які виховуються в сім'ях без своїх батьків, яких російський окупаційний режим незаконно позбавив волі.

QHA