КИЇВ (QHA) -

На території Російської Федерації та в анексованому Криму за політично вмотивованими сфабрикованими справами незаконно утримуються щонайменше 36 українців. Їм закидають різні статті, але найчастіше це тероризм і екстремізм. Фактично більшість з них звинувачують у тому, що вони підтримували територіальну цілісність України. Їх базові права порушуються щодня, проте тільки нещодавно Україна почала налагоджувати діалог з РФ для того, щоб мати можливість відвідати українських громадян у місцях їх утримання. Результатом такої роботи став візит Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської до Криму. Про те, як проходила ця поїздка, а також про подальшу перспективу співпраці з російським омбудсменом Лутковська поспілкувалася з кореспондентом QHA.

Розкажіть про свій візит до анексованого Криму. З ким із утримуваних окупантами українців ви повинні були зустрітися?

Це був для мене дуже дивний візит. Коли ми приїхали на КПВВ «Колончак», то ще не знали, куди конкретно зможемо потрапити. Нам пропонували побачитися виключно з тими українцями, які утримувалися на території Криму за рішеннями українських судів станом на лютий 2014 року. Я не проти зустрічі з ними, це також моя мета, але ці люди підлягають переміщенню, тому що вони знаходяться в ув'язненні в зв'язку з рішеннями українських судів, які визнали їх винними в скоєнні злочинів згідно з українським Кримінальним кодексом. Це трохи інша переговорна база, і ми говорили про те, що ці люди повинні бути переміщені на територію Херсонської та Миколаївської областей, тому що відповідальність за них несе держава Україна.

Я дуже хотіла зустрітися з тими, хто знаходиться в Сімферопольському слідчому ізоляторі, щоб подивитися, як вони себе почувають і що відбувається там всередині. На жаль, я не змогла пройтися по всьому СІЗО, я бачила тільки слідчі кімнати, де мені дозволили зустрітися з Ахтемом Чийгозом, Мустафою Дегерменджі та Алі Асановим. Це не була конфіденційна зустріч, як зазвичай у нас відбувається під час моніторингових візитів. Це була зустріч у присутності і омбудсмена РФ, і адміністрації колонії, і адвоката Чийгоза, а також його представника. Але я хочу сказати, що жоден в'язень, з яким ми спілкувалися, не поскаржився на умови утримання. Я для себе зробила деякі висновки з того, що вони розповідали. Вони скаржилися на те, що переслідування, які здійснюються відносно них (а всі вони є фігурантами так званої справи «26 лютого»), є політичними, що це політична розправа над лідерами кримськотатарського народу.

Чи не помітили ви якихось зовнішніх змін, можливо, слідів тортур, у тих, з ким зустрічалися?

Я не знала цих людей до цього, і мені складно порівнювати їх зараз з тим, як вони виглядали до ув'язнення. Але жоден з них не скаржився ні на харчування, ні на надання медичної допомоги або якісь ще проблеми. Ми почули від Чийгоза, що він бере участь у судовому процесі у вигляді відеоконференції. Він не приїжджає на процес. Причому коли відбуваються судові засідання, він позбавлений можливості зробити навіть ту годинну прогулянку, на яку має право, тому що повинен бути готовий до відеоконференції перед судом, спілкуватися з адвокатом і так далі. І в цей день у нього просто немає такої можливості. Я на це звернула увагу, тому що йому дуже бажано здійснювати прогулянки, враховуючи, що людина тривалий час утримується в ув'язненні.

Наскільки я знаю, цей візит проходив у «двосторонньому форматі», і російський омбудсмен Тетяна Москалькова у той день теж відвідала Україну. Чи будуть тривати візити в подібному форматі?

Так, Москалькова була в Миколаївському слідчому ізоляторі разом зі мною для зустрічі з двома громадянами України, які підозрюються в порушенні присяги. Я планую посилювати співпрацю з російським омбудсменом, враховуючи кількість українців, які перебувають в ув'язненні на території РФ.

Це був перший крок. Зрозуміло, що була деяка недовіра і з нашої, і з тієї сторони. Зараз вже такого бути не повинно. Подивимося, можливо, ми зможемо це робити не таким «кавалерійським наскоком», тому що, з огляду на навіть відстань, для того, щоб в один день побувати і в Сімферопольському, і в Миколаївському СІЗО, нам потрібно було проїхати досить велику кількість кілометрів. Але, тим не менше, ми змогли це зробити.

А які перспективи повернення в'язнів громадян України з Криму на материк?

Є акуратні надії, що найближчим часом це може бути виконано.

Крім ув’язнених громадян України, на півострові також залишаються дитячі будинки і психіатричні лікарні. Як йде справа з цими установами?

Це величезна проблема на сьогоднішній день. Якщо з території тимчасово окупованого Донбасу ми встигли вивезти майже все, крім двох установ, які займаються дітьми, то з території Криму — ні. Та ж ситуація і з пенітенціарними установами: їх не вивезли ні з території Донбасу, ні з Криму. Та ж ситуація і з психіатричними лікарнями, які також ні там, ні там не вивозили. Я думаю, наша країна не була готова до таких дій, і не були продумані алгоритми, яким чином це зробити.

Наприклад, на території Криму було 80% ув'язнених, які були кримчанами. Згідно з нашим законодавством, людина має право відбувати покарання недалеко від місця свого постійного проживання. Але 20% були з різних регіонів України. Зрозуміло, що зараз опинитися в тій ситуації, до якої потрапили вони, — це подвійне покарання. І відносно них, і їх родичів, які ніяким чином не можуть дізнатися про їхню долю, стан здоров'я або якось допомогти.

Чи можливо, що в результаті переговорів з Москальковою офіс Уповноваженого з прав людини зможе направляти до кримських судів своїх моніторів?

На сьогоднішній день суди в Криму відкриті. Теоретично будь-який, кому не заборонений в'їзд, може приїхати і взяти участь у судовому засіданні в якості монітора. Але у мене питання, наскільки ефективним це буде. Я бачу ефективність тільки в об'єктивному висвітленні того чи іншого процесу для українських ЗМІ. Тому я дуже рада, коли журналісти можуть потрапити на процес і після цього розповісти, як він відбувався. І, крім того, це підтримка з боку України того, хто знаходиться на лаві підсудних, якщо ми говоримо про громадянина нашої країни.

Розмовляла Олександра Шекера

QHA