МАР'ЇНКА (QHA) -

Як правило, з настанням темряви у Мар'їнці починаються обстріли з боку сепаратистів, тому після п'ятої вечора на вулицях перехожих практично не буває. Навіть вдень на центральних вулицях не багатолюдно, більшість жителів районного центру виїхали на мирні території.

Ті з місцевих, хто залишився, ведуть не зовсім звичний спосіб життя. З восьмої ранку, коли ймовірність обстрілів мінімальна, люди виходять на роботу, на ринок, по магазинах. Рано вранці батьки відпускають дітей до школи або ведуть в єдиний садок, що ще працює. Дитячий садок зараз активно ремонтують коштом міжнародних організацій і місцевого бюджету. Є тільки два "але": перше — дітей дошкільного віку в Мар'їнці залишилося всього сорок, а друге немає жодної гарантії, що нові склопакети не розлетяться на друзки після чергового обстрілу.

Школа, в якій навчається близько сотні дітлахів, нагадує скоріше пункт оборони, ніж звичайну загальноосвітню школу. Біля воріт з мішків з піском складено невелике укріплення, за яким дітвора може сховатися від обстрілу. Вікна на першому поверсі до половини своєї висоти закладені мішками з піском. На другому поверсі все ж осколком пошкоджено вікно в одному з кабінетів, але місцева влада вже пообіцяли відновити склопакет.

Майже всі державні установи виїхали з Мар'їнки в сусіднє Курахове, якому дісталося менше, і в яке снаряди бойовиків практично не долітають. Крім того, населених пунктів району, що перебувають під контролем українського уряду, до Курахового легше дістатися на громадському транспорті.

— Колись у нас в їдальні були найкращі чебуреки на всю Донецьку область,  хвалиться продавчиня невеликого магазинчика, куди ми зайшли попити кави. У нас працював такий кухар, він робив такі чебуреки, що можна було взагалі нічого не готувати, замовляли тільки їх. Під час найпершого обстрілу, в першу ж годину кілька снарядів перетворили їдальню на руїни. Ми перебралися сюди, але такого розмаху, звісно ж, немає.

Цілих вікон у будинках і багатоповерхівках Мар'їнки не залишилося, тільки окремі фрамуги, інші забиті дошками, ДСП, поліетиленовою плівкою. Вода, каналізація та світло у квартирах і приватних будинках працює, але періодично відбуваються відключення після обстрілів. Найчастіше такі відключення пов'язані з тим, що перебивають лінії електропередач.

Теле- і радіоефір Мар'їнки наповнений російськими каналами і студіями, вістять з Донецька і Луганська. Спіймати хорошу якість сигналу українських ЗМІ практично неможливо. Але більшість населення містечка вже не вірить вигадкам провідних фахівців із Донецька. Вони можуть почути і побачити обстріли, які ведуть бойовики, вони бачать і чують наших солдатів на своїх вулицях, вони постійно відчувають допомогу і підтримку з усіх куточків України.

Але хотілося б розповісти і про хороше, про добре. На головній площі Мар'їнки, перед Палацом культури висаджені ялини, їм вдалося вижити, вистояти під обстрілами. Вдячні жителі Мар'їнки прикрасили одну з вічнозелених красунь напередодні Нового року. Судячи зі щасливих і усміхнених облич перехожих, ця ялина їм нагадує не тільки про мирне минуле містечка, але і вселяє віру в те, що все буде добре — обстріли припиняться, настане мир, і дітям і дорослим не доведеться ховатися у підвалах.

QHA