МАРІУПОЛЬ (QHA) -

День пам'яті та примирення у Маріуполі пройшов тихо, чого не скажеш про традиційне 9 травня. Вчора під дощем на мітинг-реквієм зібралося не більше сотні маріупольців, а сьогодні на площі Воїнів-визволителів було трохи більше людей. Ветеранів, дітей війни та родичів прийшли привітати перші особи міста — мер, начальник поліції, керівництво холдингу «Метінвест» та інші. До початку мітингу почали підходити і активісти «Безсмертного полку» з фотографіями воєнних років. Після того, як прозвучали вітальні слова, «полк» почав перекрикувати мелодії оркестру. Присутні співали «Катюшу», «Цей День перемоги» і охоче розповідали про тих, хто зображений на їх портретах.

— Це наша матуся, вона пройшла всю війну і померла півроку тому, — каже одна з учасниць заходу Тетяна, — ми тут не для того, щоб лаятися. Ми хочемо пам'ятати і шанувати пам'ять ветеранів.

Однак не всі присутні так само мирно висловлювали свої погляди. Серед «людей з портретами» знайшлися і ті, хто прийшов на мітинг з георгіївськими стрічками. Варто відзначити, що в цьому році подібної символіки було не так багато. У одної з жінок з портрета зірвали стрічку, після чого трапилася бійка. Ініціатором зіткнення стала громадська активістка від патріотичних сил Ірина Прудкова.

— Вона підбігла і вказала на нас, — розповідає Олена, активістка «Безсмертного полку», — після чого її чоловіки в чорному одязі вихопили портрет і зірвали з нього стрічку, погрожуючи нам. Ми всі розуміємо, але стрічка була на портреті, це ж пам'ять.

Натовп тут же встав на захист Олени та її соратників, а в розгляді не брав участь ніхто з присутніх представників влади і поліції.

Ірина цю ситуацію коментує досить стримано:

— Поліція отримала наші свідчення і записала імена. Ми проти таких провокацій і будемо відстоювати український Маріуполь без символіки сепаратистів.

Мітинг закінчився, а люди з портретами продовжували стояти і співати радянські пісні. На питання журналістів вже ніхто не відповідав, а стрічки та іншу символіку сховали. Неподалік залишилися два десятка хлопців міцної статури, які, за їхніми словами, знаходяться тут для охорони порядку.

QHA