КИЇВ (QHA) -

Меджліс кримськотатарського народу планує започаткувати інформаційну просвітницьку кампанію серед громадян Росії, аби застерегти їх від переїзду на постійне проживання до окупованого Криму та укладання незаконних майнових угод, які будуть скасовані після деокупації півострова.

Про це голова правління ГО «Кримськотатарський ресурсний центр», член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв розповів в інтерв’ю QHA, відповідаючи на запитання, чи плануються в Україні якісь заходи, аби запобігти заміщенню в окупованому Криму корінного населення материковими громадянами РФ.

Барієв наголосив, що кожен, хто переїжджає зараз до окупованого Криму або укладає якісь майнові договори, мають розуміти, що такі угоди з точки зору українського і міжнародного законодавства є нікчемними. Водночас, наразі українська держава і громадські діячі недостатньо проводять роботу в напрямку застереження росіян від порушення українського законодавства і попередження про негативні наслідки для них. Тоді як ефективним засобом запобігання масовому переселенню російських громадян на півострів може стати попереднє інформування їх про те, що після відновлення українського суверенітету над Кримом, «колоністи» з Росії зазнають суттєвих майнових і фінансових втрат. За словами Барієва, на рівні ініціативи Меджлісу кримськотатарського народу, Кримськотатарського ресурсного центру вже розробляється відповідна інформаційна кампанія.

 

— Ми працюємо над кампанією, над збором інформації про тих людей, які приїжджають до Криму (з материкової Росії) для того, щоб їх інформувати, що придбані земельні ділянки, придбане житло, скажімо, яке видано окупаційною владою або яке вони придбали за власні кошти, згідно з українським законодавством і міжнародним правом ці угоди є незаконними. І тому в рамках майбутньої кампанії ми плануємо, що практично кожному росіянину, який приїжджає до Криму, має прийти повідомлення або інформація про те, що він порушив українське законодавство і рано чи пізно у нього буде вилучено те майно, яке він незаконним шляхом придбав на території Криму. Якщо широка і активна кампанія буде в цьому плані, то ті росіяни, які проживають в Росії і планують приїхати до окупованого Криму для постійного проживання, вони мають замислитися над тим, а чи варто їхати та витрачати власні кошти, якщо вони, по-перше, стають злочинцями, по-друге, усе це буде вилучено.

За словами Барієва, Україна в першу чергу має створити максимально сприятливу правову базу, хоча вже зараз можна використовувати закон про тимчасово окуповану територію АР Крим. Окрім того, потрібно, щоб українські компетентні органи більше заявляли про це і щоб ця інформація була донесена до громадян Російської Федерації. 

Також для донесення необхідної інформації до російських громадян варто започаткувати активну просвітницьку кампанію на міжнародному рівні. Представник Меджлісу нагадав, що у лютому 2018 року була анонсована кампанія «Звільніть Крим», у рамках якої вже відбулася низка акції в західних країнах. Наразі розробляються подальші кроки і стратегія цієї кампанії у тому числі беруть участь і державні органи — Міністерство інформаційної політики, Міністерство закордонних справ України, Представництво президента в АР Крим. Під час розробки цих кроків, за словами Барієва, буде враховано і необхідність превентивних роз'яснювальних заходів у відношенні до громадян Росії, аби не допустити витіснення населення окупованих територій та заміщення його мешканцями країни-окупанта.

— Думаю під час подальшої спільної роботи ми зможемо реалізувати цю ідею для того, щоб призупинити активний потік громадян Російської Федерації на територію окупованого Криму, — підсумовує Ескендер Барієв.

Раніше лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв зазначав, що доля громадян Російської Федерації, які зараз масово приїжджають жити до окупованого Криму, буде остаточно вирішена після відновлення суверенітету України над півостровом. Ставлення до них в українській державі буде визначатися, виходячи з того, що ці росіяни приїхали на півострів, який є територією України, під час окупації його Росією, з країни-окупанта і без згоди України. Джемілєв також наголошував, що Росія проводить послідовну політику витіснення з півострова корінного народу Криму — кримських татар, а також етнічних українців, і заміщення їх громадянами РФ. В Меджлісі кримськотатарського народу кажуть, що після 2014 року з Криму були змушені виїхати до 10% представників корінного народу.

Про те, що Росія цілеспрямовано проводить колонізацію кримського півострова саме населенням Російської Федерації говорять і українські правозахисники.

QHA