КИЇВ (QHA) -

Адвокат Микола Полозов в інтерв'ю QHA розповів про те, як проходить розгляд справи заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза, про умови його утримання в СІЗО, а також про тонкощі судових засідань, які вже увійшли в традицію.

Микола, розкажіть, будь ласка, про хід справи заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза.

— Судовий процес триває, зараз докази представляє сторона звинувачення, вже допитані практично всі потерпілі, залишилося тільки шестеро осіб допитати, і велика частина свідків звинувачення — із 78 допитано понад 50 осіб. Хочу відзначити, що з понад ста допитаних сторони звинувачення ніхто не дав прямі обвинувальні свідчення проти Чийгоза. У кращому випадку — вони його там бачили: він стояв із Чубаровим поруч, а один сказав, що розмахував руками.

І тільки один свідок звинувачення на ім'я Ейваз Умеров дав свідчення, в яких прямо звинувачує Чийгоза у різного роду діяннях — нібито Ахтем Чийгоз вибудовував ланцюжок із кримських татар і говорив їм кримськотатарською мовою «бас» і «ур» (дави і бий). Це, безумовно, є брехнею.

Під час допиту Ейваза Умерова з'ясувалося, що він відчуває неприязнь як до Чийгоза, так і до лідерів кримських татар Мустафи Джемілєва і Рефата Чубарова, а також до виборного органу кримськотатарського народу — Меджлісу. Також вдалося з'ясувати, що Ейваз Умеров вів опозиційну Меджлісу політичну діяльність разом із Русланом Бальбеком — відомим колабораціоністом, зрадником, який у даний час є депутатом Держдуми РФ.

Незважаючи на те, що ці свідчення — суцільна брехня, вони є таким собі рятівним колом для суду, адже дуже складно винести обвинувальний вирок, коли немає обвинувальних свідчень. А якогось іншого вироку вони винести не можуть — не тому що Чийгоз у чомусь замішаний або щось робив, а тому що суду в Росії немає. Є постановка і заздалегідь визначений варіант. Обвинувальний вирок — це неминуче.

Як скоро винесуть вирок, якщо більша частина свідків і потерпілих допитана?

— Зараз триває подання доказів стороною обвинувачення. Але до матеріалів справи долучені й відеодокази, які також будуть проглядатися судом. Тільки після цього почнеться подання доказів стороною захисту. Слідчий допустив до справи тільки 12 свідків захисту. Але відповідно до російського законодавства, якщо свідок прийшов на засідання, то суд зобов'язаний його допитати.

Я зараз у Криму проводжу більшу роботу, формую «pull» свідків захисту, кількість яких має бути паритетною тій, яке представляє сторона звинувачення. Це буде кілька десятків людей, які були присутні як 26 лютого за будівлею Верховної Ради у Сімферополі, так і 25 числа на засіданні Меджлісу, де приймалося рішення про проведення мирного мітингу. І я сподіваюся, що суд все-таки допустить цих свідків до дачі показань, хоча від російської влади можна чекати чого завгодно.

Ці люди не бояться давати такі свідчення?

— Справа ця абсолютно добровільна. Люди, які погодилися бути свідками, усвідомлюють, що після надання свідчень вони будуть знаходитися в групі ризику. Ахтем Чийгоз сидить там не просто як Ахтем Чийгоз, який щось зробив. Він сидить там за весь народ, тому що справа 26 лютого — це не справа проти Ахтема Чийгоза, Алі Асанова або Мустафи Дегерменджі. Це справа окупантів, котрі поки що перемагають, проти патріотів України — кримських татар. І свідки захисту, які будуть приходити, відстоюватимуть ті ідеали, ті погляди, які відстоює Ахтем Чийгоз вже майже два роки, перебуваючи в камері Сімферопольського СІЗО.

Одним зі свідків звинувачення є Сергій Аксьонов. Як буде проходити його допит?

— Він може бути у списку перелічених осіб, які підлягають обов'язковому виклику до суду. Я думаю, що його допит має відбутися в якомусь найближчому майбутньому.

Але я не думаю, що він прийде в суд особисто. Справа в тому, що російський кримінально-процесуальний кодекс дозволяє проводити дистанційний допит свідків за допомогою відеозв'язку. Так само, як Чийгоз може бути присутнім за допомогою відеозв'язку, так і свідка з будь-якого російського суду можна допитати за допомогою відеозв'язку. Тому в цілях власної безпеки Аксьонов навряд чи приїде безпосередньо на засідання. Він прийде в якийсь інший суд і влаштує нам телеміст.

Думаю, що Аксьонов давати свідчень проти Чийгоза не буде. Йому потрібно показати себе таким благородним, імпозантним. Щоб свідчити проти Чийгоза, є інші — такі зрадники, як Ейваз Умеров, а також засекречені свідки. Їм цього буде достатньо.

Кожен день до залу суду приходить багато людей, щоб підтримати Ахтема Чийгоза. Як склалася ця традиція?

— На жаль, більшість з них — це люди середнього та похилого віку, ветерани кримськотатарського національного руху. Молоді мало, але я думаю, що молодь буде підтягуватися за старшим поколінням і теж висловлювати підтримку своїм співвітчизникам, які переслідуються російською владою. Ситуація і справді дуже цікава: люди приїжджають, привозять їжу, і це вже стало такою доброю традицією, яка демонструє спільність народу. Це дуже важливо і Ахтему Чийгозу, який знаходиться у слідчому ізоляторі і бачить людей максимум на моніторі через відеозв'язок. Ця підтримка дає сили йому, Алі Асанову, Мустафі Дегерменджі та багатьом іншим в'язням Кремля, яких незаконно утримують у в'язницях.

Ви відвідуєте Ахтема Чийгоза у слідчому ізоляторі. Які там умови утримання? Чи є контроль за Вашим спілкуванням з ним?

— Спілкування з адвокатом проходить конфіденційно. Чийгоз бачить всього двох осіб — свою дружину, яка є захисником у його справі, і мене як адвоката. Іноді приходить мій колега Олександр Лісовий. Ми спілкуємося в спеціальному слідчому кабінеті, куди Ахтема Чийгоза виводять. До камери я потрапити не можу.

Взагалі в Росії є така структура, як громадські спостережні комісії, які мають право заходити до камери, дивитися умови утримання. У Криму таких спостережних комісій немає.

За словами Чийгоза, він перебуває в камері ще з одним чоловіком, якого нещодавно привезли, він теж громадянин України. Якогось тиску на нього немає, ніхто його не катує. Але сам по собі факт перебування у чотирьох стінах протягом двох років — це дуже важко. І тільки ось ці судові процеси, коли його виводять до спеціального кабінету, обладнаного відеозв'язком, де він хоча б може почути своїх співвітчизників, відчути їхню підтримку — дають йому сили.

Розмовляла Медіне Аедінова

QHA