КИЇВ (QHA) -

Міська рада Дніпра сьогодні, 25 липня, передала мусульманській громаді Катеринославську соборну мечеть, у приміщенні якої знаходилася дитяча спортивна школа.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз у коментарі QHA повідомив, що указ про передачу культових споруд місцевим релігійним громадам був підписаний ще у 1995 році.

— Існує указ президента України від 95-го року про передачу в користування культових споруд місцевим релігійним громадам. Спроби десятиліттями вирішити питання про передачу історичної будівлі колишньої мечеті у Дніпрі не приводили до результатів. Сьогодні, завдяки керівництву міста й області, це питання вирішили. Депутати міської ради проголосували одноголосно, у нашій присутності, і сам мер дуже чітко висловив свою позицію про відновлення історичної справедливості у цьому питанні, — зазначив Чийгоз.

За слова Чийгоза, кримськотатарська громада придбала будинок у Дніпрі, куди «переселять» дитячу спортивну школу, розташовану в будівлі мечеті.

— Ми зі свого боку допоможемо переселити дитячу спортивну школу в нормативний заклад, а місто нам передасть будівлю мечеті. Для школи вже придбали іншу будівлю, місто проведе у ній ремонт.

Багато років мечеть використовували не за призначенням, підкреслив заступник голови Меджлісу.

— Вона використовувалася не за призначенням усі ці роки, і це було образою почуттів віруючих. Сьогодні ми вирішили це питання, для нас це дуже приємний день.

Кримськотатарська громада за допомогою влади Дніпра планує відновити первозданний вигляд мечеті.

— Місто разом з нами стоятиме на позиції відновлення первозданного вигляду мечеті, наскільки це можливо.

— Це — тест на взаємини народу України, кримськотатарського народу, влади України. В останні роки Україна з честю проходить подібні тести, що, у свою чергу, зміцнює віру і посилює боротьбу наших співвітчизників на окупованій території.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу нагадав, що Катеринославську соборну мечеть побудували ще на початку ХХ століття.

— Це — будинок Всевишнього, його будували люди з релігійних мотивів. У ньому багато років проводили релігійні обряди, відзначали свята, читали намази. Коли почалася більшовицька вакханалія, влада була далека від таких цінностей, як віра. Минуло 100 років, і ми відновили історичну справедливість.

Як повідомляє прес-служба міськради Дніпра, під дитячу спортивну школу облаштують колишню будівлю спорткомплексу «Стальінвест». Площа нового будинку практично така ж, як і мечеті. В Соборної мечеті облаштують кримськотатарський культурний центр.

— З цього питання були довгі й ефективні перемовини, до яких залучали, зокрема, турецький уряд. Після того, як ми переведемо до нового приміщення спортивну школу — це питання узгоджено з батьками і дітьми — нічиї інтереси не постраждають. Ситуація буде win-win. Вона є символом відновлення справедливості після декількох десятків років. У нас буде і спортивна школа, і культурний центр кримськотатарського народу. Виграють усі, — сказав мер Дніпра Борис Філатов.

Відзначається, що для реконструкції нового комплексу планують залучити турецьких інвесторів. До нового приміщення школа планує переїхати навесні 2019 року.

QHA повідомляло, що глава Дніпра Борис Філатов і голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров 1 червня підписали меморандум про співпрацю, в якому йдеться, що Катеринославську соборну мечеть передадуть кримськотатарському народу. У меморандумі також йдеться про розширення співпраці в культурно-гуманітарній сфері, а також про захист прав і інтересів мусульманського співтовариства.

QHA