КИЇВ (QHA) -

Якщо Україна хоче зменшити кількість дослідників, які виїжджають за кордон, державі потрібно забезпечити їм гідні умови оплати праці. Якщо ж це з різних причин неможливо, то вищим навчальним закладам та інститутам НАН України варто звернутися за підтримкою до бізнесу. Таку думку висловив Віталій Цимбалюк, президент Національної академії медичних наук України в коментарі кореспонденту QHA.

— Окрім державних нагород, які є більше моральною підтримкою, ніж матеріальною, а потрібно обов'язково підтримувати дослідників матеріально. Наприклад, разом з фармацевтичними фірмами створити гідну грошову нагороду, як це у минулому році зробила Національна академія медичних наук України: за кращу наукову роботу — 150 тисяч гривень, друга премія — 100 тисяч гривень, третя — 75 тисяч. Це вже більш істотно. У мене багато серед учнів кандидатів наук, але коли я побачив, що п'ятий учень залишає Україну та їде за кордон, я зрозумів, що потрібно дати їм матеріальний стимул. Одними моральними стимулами утримати молодь не вдасться.

На думку Цимбалюка, зараз головне — утримати молодь в країні, а у перспективі ситуація з фінансуванням молодих вчених покращиться.

— У першу чергу, цим має зайнятися держава, але якщо цей варіант не працює, то потрібно проявляти ініціативу, шукати можливості фінансування від бізнесу. Потрібно шукати різні шляхи, щоб утримати молодь, щоб її не втрачати. А коли війна закінчиться, тоді більше грошей піде на медицину і науку, тоді молодь отримає дійсно гідну зарплату. А зараз потрібно вижити.

Нагадаємо, у Києві нагородили кращих молодих вчених 2017 року.

QHA