СТАМБУЛ (QHA) -

 

З канонічної точки зору в Україні більше не існує Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП).

Про це в інтерв'ю BBC заявив архієрей Константинопольської церкви, представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков архієпископ Іов.

За його словами, Константинопольський патріархат скасував акт від 1686 року про передачу території України під адміністрацію Російської церкви, і з тих пір в Україні, фактично, не існує УПЦ МП.

— Всі архієреї тепер в Україні де-факто, згідно з цим рішенням синоду, є архієреями Вселенського престолу, і вони повинні чекати директиву Вселенського патріархату про свою подальшу долю.

Це означає, що всі ієрархи українських церков в очах Константинополя мають однаковий статус і рівні права на участь в соборі Вселенського патріархату щодо автокефалії української церкви.

За словами представника Константинополя, Вселенський патріарх скличе собор з питання української автокефалії, "коли вважатиме, що прийшов час".

Він також пояснив, що в Україні не зможуть канонічно існувати дві православні церкви.

 — Згідно з канонами церкви, на території однієї держави повинна бути тільки одна православна церква.

Архієпископ також зазначив, що кожен президент України, крім Віктора Януковича, приїжджав на Фанар (в стамбульську резиденцію Константинопольського патріарха) і просив про автокефалію.

Після подій 2014 року Україна вже ніколи не буде ні політичною, ні церковною колонією Росії. Як показує стан православної церкви в Україні, вона вже давно за всіма критеріями готова до статусу помісної автокефальної церкви ... І коли Верховна Рада більшістю голосів звернулася до Вселенського патріархату з проханням надати автокефалію, це означає, що велика частина українського народу звернулася з цим проханням до нас, - зазначив архієпископ.

 

 

Синод Вселенського Патріархату 11 жовтня зняв анафему (відлучення) з патріарха Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарета і предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія і визнав їх канонічними. Синод також визнав незаконною анексію Київської метрополії Російською православною церквою в 1686 році.

Патріарх Філарет заявив, що Україна отримає Томос про надання автокефалії після об'єднання трьох православних церков - УПЦ Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви та УПЦ Московського патріархату.

 


Джерело: BBC

 

QHA