КИЇВ (QHA) -

Мустафа-аг'а народився 13 листопада 1943 року у селі Бозкой у степовому Криму. Саме сюди його батьків виселили з села Ай-Серез (тепер Межиріччя) Судакського регіону Кримської РСР. 18 травня 1944 року Джемілєва разом з усім кримськотатарським народом депортували з Криму до Узбецької РСР.

Пізніше, 1969 року він став одним із засновників Ініціативної групи захисту прав людини в Радянському Союзі. За свою діяльність провів у в'язницях близько 15 років. Після порушеної проти нього кримінальної справи у 1970-х роках оголосив голодування на знак протесту, яке тривало 10 місяців.

Уже 1989 року Мустафа Джемілєв разом зі своєю сім'єю зміг повернутися у Бахчисарай. Перед поверненням його заочно обрали головою Центральної Ради Організації Кримськотатарського національного руху (ОКНД).

1991 року, коли вперше за довгий час зібрався представницький орган кримських татар — Курултай кримськотатарського народу, було обрано президію цієї організації, а саме  Меджліс кримськотатарського народу. Його головою став Мустафа-аг'а.

20 серпня 2014 року указом президента України Петра Порошенка №657/2014 Джемілєв призначений Уповноваженим президента України у справах кримськотатарського народу.

За своє життя Мустафа Джемілєв став почесним доктором права Сельджукского університету (Туреччина), лауреатом Міжнародної премії ім. Пилипа Орлика «За демократизацію українського суспільства», а також нагороджений медаллю Нансена (ООН), орденом князя Ярослава Мудрого V і IV ступенів.

Редакція QHA вітає Мустафу Джемілєва з Днем ​​народження і бажає якнайшвидшого повернення в український Крим.

QHA