КИЇВ (QHA) -

Сьогодні на вулиці Інститутській у Києві мають розпочатися слідчі експерименти у рамках розслідування вбивства Героїв Небесної сотні. Задля забезпечення процесу стела зі світлинами і хрест будуть тимчасово демонтовані і це питання вже узгоджене як з родичами загиблих, так і з Музеєм Революції Гідності.

Як передає кореспондент QHA, про це повідомив керівник Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк сьогодні на брифінгу в УКМЦ.

За словами Сергія Горбатюка, слідчі експерименти у рамках розслідування загибелі протестувальників на Інститутській у лютому 2014 року відбувалися у 2015 і 2016 рр. до направлення матеріалів до суду, а також у рамках судового процесу.

Водночас, деякі слідчі експерименти не були завершені, або були проведені недостатньо якісно через початковий брак матеріалів чи свідчень, і саме тому виникла потреба у проведенні додаткових дій. Додаткові експерименти триватимуть від одного до трьох місяців і полягатимуть у відтворенні на місці події обставин, які у лютому 2014 року призвели до вогнепальних поранень мітингарів.

— У кожному випадку 48 вбивств і 80 вогнепальних поранень, які сталися 20 лютого 2014 року ці слідчі експерименти були проведені. Однак на початковому етапі була обмежена інформація і обмежені відеозаписи, але згодом з'явилися додаткові відео й свідки, або якийсь експеримент був недостатньо якісно проведений. Тому Генпрокуратура організовує завершальне проведення слідчих експериментів на наявній зараз базі відеозаписів, записів допитів свідків та інших даних з тим, щоби усунути усі недоліки і завершити всю роботу. Від сьогодні буде організовано проведення слідчих експериментів і за попередніми планами слідчих і прокурорів передбачається завершити цю роботу впродовж двох місяців, а по можливості й швидше. Для себе ми плануємо не пізніше трьох місяців завершити ці слідчі дії.

Представник прокуратури дуже обмежено надав деталі майбутніх експериментів, зазначивши, що на час їхнього проведення на декілька годин буде проводитися очеплення певної ділянки вулиці Інститутської із тимчасовим обмеженням руху. Він додав, що запрошення для проведення слідчих дій передано також захисникам «беркутівців».

Сергій Горбатюк також повідомив, що для чистоти експериментів є потреба у тимчасовому збереженні рельєфу вулиці Інститутська, де вчинялися згадані вбивства. І саме тому Прокуратура звернулася до Музею Революції Гідності із проханням тимчасово демонтувати меморіальну стелу й хрест, які розміщені у тих місцях, де було вбито найбільше людей у лютому 2014 року.

— Прокуратура не хоче бути перешкодою на шляху будівництва Меморіалу, але нашим головним завданням є те, щоб винні понесли покарання і вирок суду не піддавався сумнівам, — наголосив він.

Також він повідомив, що створюється 3-D модель вулиці Інститутської, яка дозволить раніше завершити слідчі експерименти і не створювати перешкод для проведення будівельних робіт зі створення Меморіалу. Горбатюк пояснив, що 3-D модель — це комп'ютерна модель вулиці Інститутської у місцях вчинення вбивств, яка відтворить обстановку тих днів, і яка у майбутньому дозволить із використанням компютерних технологій провести слідчу дію.

Генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло зі свого боку наголосив, що координація між правоохоронцями і музейниками дуже важлива, оскільки необхідно дати можливість ГПУ завершити досудове розслідування щодо злочинів проти мирних протестувальників. Він наголосив, що працівники музею зацікавлені у швидкому, неупередженому і повному проведенні розслідування і покаранні винних у смерті протестувальників. За його словами, зараз музей не веде на Інститутській жодних робіт, яким могли б завадити слідчі експерименти.

Він підтвердив, що досягнута домовленість про тимчасовий демонтаж стели зі світлинами героїв Небесної сотні біля виходу на вулицю Інститутська з метро «Хрещатик», а також розташованого поруч хреста.

— Днями для завершення слідчих експериментів, зокрема щодо трасування куль, планується демонтаж  тимчасової стели зі світлинами Героїв Небесної сотні і пам’ятного хреста, які знаходяться нагорі біля виходу на вулицю Інститутська з метро «Хрещатик».

Ігор Пошивайло також повідомив, що зараз працівники музею працюють над проектом музеєфікації нерухомих об'єктів на Алеї героїв небесної сотні, зокрема над об'єктами, на яких лишилися сліди куль. У жовтні місяці почнуться роботи з благоустрою, облаштування, озеленення Алеї Небесної сотні, а відкриття нового Меморіалу планується 20 лютого 2019 року — до 5 роковин розстрілу на Інститутській.

— Згідно проекту Меморіалу на Інститутській, нинішньої конструкції (стели зі світлинами) не буде. Планується, що капличка і меморіал із бруківки, який був створений одразу після розстрілу, і пам’ятний хрест залишаються як історичне свідчення цих подій.

Представники і прокуратури, і музею наголошували, що суспільство має з розумінням поставитися до демонтажу стели і не розглядати це як якісь утиски чи провокації.

Заступник голови ГО «Родина Героїв Небесної Сотні» Наталія Бойків, зокрема, висловила сподівання, що прокуратура вчасно завершить свої слідчі експерименти, вчасно розпочнеться будівництво Меморіалу і вчасно відбудеться його відкриття. Вона відзначила, що для родин дуже важливо мати місце спомину на місці загибелі їхніх родичів. Наталія Бойків також додала, що багатьох з батьків, з родичів героїв Небесної сотні вже теж немає серед живих.

У розмові з кореспондентом QHA Ігор Пошивайло пояснив, що наразі зі столичними комунальниками ще обговорюється питання, де буде знаходитися стела із фотографіями після демонтажу: можливо вона буде переміщена на одну із сусідніх вулиць, або Печерська райдержадміністрація знайде місце для її тимчасового зберігання. Він також повідомив, що після проведення слідчих експериментів стела на місце біля виходу з метро не повернеться — вона буде збережена для музею. Щодо меморіальних плит, які розташовані на початку Інститутської, біля містка і годинника, то вони поки що залишаються на місці. Водночас, директор Музею Революції Гідності зауважив, що надалі вигляд вулиці Інститутської зміниться, відповідно до реалізації проекту Меморіалу, композиція якого називається «Штурм висоти», або «Штурм пагорба».

— Ті стели, які знаходяться ближче до Майдану Незалежності, біля годинника, вони поки що залишаються на місці. Однак проект меморіалу передбачає їхній демонтаж і це узгоджено з родинами героїв Небесної сотні. На їхньому місці буде створений власне меморіал. Стели, які зараз знаходяться на Інститутській, будуть збережені для Музею Майдану, для майбутньої експозиції, для розкриття теми вшанування пам’яті Героїв. А біля виходу з метро залишиться капличка і хрест.

Як повідомлялося, на Майдані оновили квітковий годинник, розташований поруч із пам'ятною стелою Героям Небесної сотні.

QHA