ЛЬВІВ (QHA) -

20 грудня 2017 в головному читальному залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося засідання Міждисциплінарного семінару Modus legendi: «Полілог єдності».

Ідея проведення заходу подібного формату народилася в процесі співпраці місцевої кримськотатарської громади з представниками львівської інтелігенції. Уже четвертий рік на Галичині ведеться постійна системна робота, спрямована на взаємопізнання конфесійної, культурної та історичної своєрідності титульної нації — українців, і корінного народу, що населяє Україну  кримських татар.

На думку організаторів, саме сьогодні з'явилася необхідність переходити на новий рівень взаємин, вивчати загальні сторінки з минулого двох народів, давати об'єктивну історичну оцінку різним подіям, з урахуванням досягнень і помилок, щоб використовувати корисний досвід у будівництві демократичної України, де зможуть комфортно співіснувати всі без винятку громадяни.

Василь Кметь, директор Наукової бібліотеки, кандидат історичних наук, доцент, у своєму виступі на тему: «Традиції українсько-кримського співпраці в ЛНУ ім. І. Франка» розповів про історичний досвід найстарішого храму книги в Україні (Наукова бібліотека ЛНУ заснована 1608 року) в контексті історії Криму і взаємин з кримськотатарськими вченими і студентами. Він наголосив на важливості продовження цієї доброї традиції і висловив зацікавленість в участі в можливих спільних проектах.

Спеціально запрошений гість семінару Айдер Рустемов, Муфтій Духовного Управління мусульман Криму, розкрив для учасників таку тему, як «Релігійна ідентичність як засіб від асиміляції». Духовний лідер наголосив, що:

...Іслам  це спосіб життя мусульман. Тому збереження ідентичності кримських татар, що передбачає збереження їхньої релігії, культури, побуту і традицій, є одним неподільним цілим. Збереження ідентичності корінного народу актуальне для України і тим, що без кримських татар не відновити територіальну цілісність нашої держави. Також завдяки кримськотатарському фактору в Україні можлива сприятлива атмосфера для обміну досвідом та залучення інвестицій з мусульманських країн. Особливо це актуально на тлі зміцнення взаємин України з Туреччиною і Саудівською Аравією.

Ернест Абкелямов, історик, голова релігійної громади мусульман міста Львова, представник «Платформи кримськотатарських ініціатив» спеціально для даного семінару підготував наукову доповідь на тему: «В багатоголоссі єднання українців і кримських татар. Історичний екскурс». Цитуючи нашого відомого історика Гульнару Абдулаєву, Ернест бей наголосив:

Україна і Крим тісно пов'язані між собою історичним минулим. Війна і політика, економіка і культура, одна і та сама система відносин: широке самоврядування, повна релігійна свобода, схожа господарська структура, спільність поглядів щодо основних питань майнового та міжнародного права все це сприяло досить тісним козацько-кримським зв'язкам.

У своєму виступі історик зробив акцент на схожості історичного шляху і доль «неблагонадійних» для тоталітарних режимів українського і кримськотатарського народів. З глибини століть і до сьогодні були відзначені основні дати, місця і імена, назавжди зафіксовані в літописах історичних сусідів.

Абібулла Сеїтджеліль, асистент кафедри тюркології Інституту філології КНУ ім. Т. Шевченка в рамках своєї наукової доповіді «Про питання кримськотатарської мови. Загальні мовні формули» в загальних рисах ознайомив учасників семінару з особливостями і сучасним станом кримськотатарської мови. Спеціально для україномовної спільноти були озвучені основи побутового і мовного етикету кримських татар. Також експерт відповів на деякі питання присутніх, оскільки тема викликала певний інтерес як серед львів'ян, так і представників кримськотатарської громади.

Також цікаві рефлексії були викликані у гостей в залі.

Геннадій Стасюк, кандидат філософських наук, заступник директора ЛОІППО (Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, — ред) розкрив тему необхідності подолання взаємних стереотипів у контексті українського державотворення і виховання політичної нації. Вчений, чиє життя тісно пов'язане з Кримом, розповів про свою непросту долю сина батьків-дисидентів і дав свою оцінку подіям в історії, пов'язаним зі злочинами проти кримськотатарського народу.

Краєзнавець і етнограф Василь Лаба розкрив деякі деталі тюркської генеалогії і топоніміки на Галичині. Частина його спостережень говорить про те, що саме кримські татари і їхні предки зробили свій вагомий внесок в історію та етногенез у Західній Україні. Були наведені конкретні приклади, засновані на назвах населених пунктів і природних пам'ятках краю, а також історичних традиціях місцевих жителів, що прямо підтверджують його дослідження.

Також у рамках Міждисциплінарного семінару директор Наукової бібліотеки провів екскурсію експозицією рукописних пам'яток і стародруків ісламської культури кримського походження з фондів Наукової бібліотеки ЛНУ ім. І. Франка.

За традиційним чаюванням з кримськотатарськими солодощами колеги обговорили можливі сфери співпраці в майбутньому, а також затвердили проект меморандуму про наміри продовження спільної роботи Наукової бібліотеки ЛНУ ім. І. Франка, представників «Платформи кримськотатарських ініціатив» та Духовного управління мусульман АР Крим.

QHA повідомляло, що у Києві відзначили ювілей газети «Кримська світлиця».

QHA