КИЇВ (QHA) -

Національний банк України випустив пам'ятну монету на честь 100-річчя першого Курултаю — національного з'їзду кримськотатарського народу, який відбувся у листопаді 1917 року.

Про це повідомляється на сайті Нацбанку України.

На аверсі монети розмістили малий Державний герб України, праворуч від нього написано «5 гривень». Під гербом — зображення карти Кримського півострова, на синьому тлі якої жовтими буквами написані рядки з гімну кримськотатарського народу: Я поклявся, / Я дав слово / померти за народ. Внизу розмістили герб кримських татар — тамгу, а також логотип банкнотно-монетного двору Національного банку України.

На реверсі монети зобразили делегатів кримськотатарського національного з'їзду на тлі Ханського палацу.

Над виготовленням монети працювали художники Таран Володимир, Харук Олександр і Харук Сергій, скульптори — Дем'яненко Володимир і Дем'яненко Анатолій.

Довідка. Курултай кримськотатарського народу — національний з'їзд, вищий повноважний представницький орган кримськотатарського народу.

Як відомо, Курултай у тюркських народів, у тому числі і кримськотатарського, є традиційним інститутом вищої державної влади, який скликався у переломні та доленосні епохи їхньої історії. На ньому забезпечувалося широке представництво вільних членів суспільства і виносилися рішення, обов'язкові для виконання всім населенням.

Перший Курултай кримськотатарського народу відкрився 26 листопада (9 грудня за новим стилем) 1917 року у Ханському палаці в Бахчисараї. Він проголосив створення Кримської Народної Республіки, прийняв її Конституцію та державну символіку, після чого оголосив себе парламентом Кримської Народної Республіки. Уряд очолив Номан Челебіджихан.

Другий Курултай був скликаний вже у 1991 році, через два роки після початку масового повернення кримських татар з місць, в яких вони проживали після депортації 1944 року.

QHA