КИЇВ (QHA) -

Українських громадян-жителів окупованого Криму необхідно визнати резидентами, щоб вирішити питання забезпечення їхніх прав у сфері банківських послуг, і це має стати пріоритетом як для урядовців, так і для Нацбанку.

Як передає кореспондент QHA, таку думку висловив експерт громадської організації «Кримська правозахисна група» Олександр Сєдов коментуючи на прес-конференції урядовий план заходів щодо державної внутрішньої політики у відношені до окупованих Криму і Севастополя.

За словами Сєдова, в плані враховані не всі питання, вирішення яких потребують кримчани, і в тому числі є певні неузгодженості. Наприклад, план передбачає створення на КПВВ біля адмінмежі з Кримом мережі банківських терміналів для вимушено переміщених осіб (ВПО) і нинішніх кримчан, однак вони не зможуть ними скористатися, оскільки в українському правовому полі вважаються нерезидентами.

— На жаль, не вказано (у плані) питання, що й досі ВПО розглядаються банківською системою, Національним банком як нерезиденти і це питання не вирішується. Оскільки у Плані є пункт про створення необхідних банківських терміналів в районі КПВВ для того, щоб люди, які приїхали з окупованого Криму, могли отримати банківські послуги. Але вони цього зробити не можуть просто тому, що українські банки не розглядають їх як резидентів і блокують будь-які операції з банківською системою. Мені здається, що це питання має бути пріоритетним — те, що стосується забезпечення прав громадян України, які проживають на окупованій території, у сфері банківських послуг. Це пріоритетне питання, яке потрібно вирішувати першочергово. І тут потрібна реакція як профільних міністерств, так і Національного банку України.

Окрім того, Олександр Сєдов зауважив, що і до сьогодні КПВВ на адмінмежі з Кримом лишаються необлаштованими, а також на КПВВ відсутня інформація про те, які права і обов'язки у співробітників правоохоронних органів, а які — у громадян, які перетинають адмінмежу.

— Наприклад, відсутня інформація про максимально допустимий час, впродовж якого можна проходити контроль, і ми фіксуємо факти, коли правоохоронці цим зловживають. Окрім того, не вказано термін, коли будуть створені відповідні умови на КПВВ, які стосуються медичних та гігієнічних питань. Бажано було б почути, коли ці питання нарешті будуть вирішені. Це стосується не лише МінТОТ, а швидше тих організацій, які відповідають за створення такої інфраструктури, — повідомив правозахисник.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів України 28 березня 2018 року своїм розпорядженням затвердив «План заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя».

Раніше постійний представник президента України в АР Крим Борис Бабін назвав одним з пріоритетних завдань повернення кримчанам депозитів, які «зависли» в українських держбанках.

QHA