КИЇВ (QHA) -

Навесні 2018 року кількість незаконно призваних до збройних сил Росії кримчан сягнула рекордної позначки — 2800 осіб.

Про це йдеться у новій Доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини "Щодо ситуації з правами людини в тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим і Севастополі".

У доповіді відзначається, що Російська Федерація, як окупаційна держава, зобов’язана дотримуватися міжнародного гуманітарного права, яке забороняє примушувати жителів Криму служити в її збройних або допоміжних силах. Не дозволяється також чинити тиск і вести пропаганду щодо добровільного вступу до армії.

Однак РФ продовжує ігнорувати міжнародне право і призиває до армії кримчан. Причому кількість призовників зростає у геометричній прогресії: якщо три роки тому було призвано 500 кримчан, то цього року в 5,5 разів більше. Окрім того, торік призовників з Криму почали відправляти проходити військову службу до Російської Федерації.

— Під час осінньої кампанії 2017 року і весняної кампанії 2018 року в Криму були призвані відповідно 2400 і 2800 мешканців чоловічої статі. За оцінками, з 2015 року до армії Російської Федерації були призвані 12 тис. жителів Криму. У 2017 році була запроваджена нова практика переведення призваних чоловіків з Криму до Російської Федерації. Ця тенденція продовжилася під час весняної призовної кампанії 2018 року, коли близько 25% призовників були відправлені служити у військових частинах на території Російської Федерації.

За ухилення від призову кримінальне законодавство Російської Федерації передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до двох років. Хоча УВКПЛ не володіє інформацією про випадки оголошення судами рішень про позбавлення волі за ухилення від призову, щонайменше дев’ять осіб за відмову служити були оштрафовані на 20 або 25 тис. руб. (320 або 430 дол. США), відзначається у Доповіді.

УВКПЛ також повідомляє про випадок, який мав місце у жовтні 2017 року, коли жителя Феодосії викликали до призовної комісії, де його поставили перед вибором: піти служити або назавжди поїхати з Криму.

Довідково: Доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини "Щодо ситуації з правами людини в тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим і Севастополі" підготовлена відповідно до резолюції 68/262 Генеральної Асамблеї ООН, що підтверджує територіальну цілісність України, та резолюцій 71/205 і 72/190 ГА ООН, в яких Крим визнано територією України, тимчасово окупованою Російською Федерацією.

Доповідь грунтується на результатах близько 200 інтерв'ю, моніторингових візитів та місій зі встановлення фактів, що проводилися з материкової частини України, оскільки Росія продовжувала відмовляти у доступі до Криму всупереч резолюціям ГА ООН, що підтверджують приналежність Криму Україні.

QHA