КИЇВ (QHA) -

У Верховній Раді зареєстрований законопроект №6692 «Про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян». Проект закону покликаний врегулювати ситуацію в сфері виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам (ВПО) і громадянам, які проживають на непідконтрольних територіях.

Серед запропонованих змін — скасування обов'язкового надання паперових документів людьми, які були змушені покинути своє місце проживання через обставини непереборної сили або порушення прав людини. Документ також передбачає скасування обмеження в три роки щодо можливості отримати незатребувану пенсію і визначає особливий порядок отримання пенсій для тих, хто залишився на непідконтрольній території.

— Проблеми, які зараз виникли у жителів непідконтрольних територій, можуть бути у будь-якого громадянина України в разі надзвичайної ситуації. Тому ми зафіксували норму про те, що Пенсійний фонд зобов'язаний нараховувати та виплачувати пенсії за відсутності паперових документів, незалежно від терміну звернення. Ми також зафіксували механізм виплати пенсій громадянам з непідконтрольних українській владі територій Донецької та Луганської областей з метою забезпечення реалізації їх права на пенсії, — розповіла Ірина Лоюк, експерт з соціальних питань програми «Радник з питань ВПО», яка входила до складу робочої групи.

Згідно з цим законопроектом, громадянам України, які проживають в ОРДЛО, не потрібно оформляти статус переселенця, щоб отримувати пенсію. Достатньо лише оформити карту Ощадбанку і проходити періодичну верифікацію в відділенні банку на підконтрольній Україні території. Для осіб, які не можуть пересуватися, передбачається можливість верифікації та доставка коштів за допомогою міжнародних організацій.

— Законопроект розроблений робочою групою при Комітеті соціальної політики з питань зайнятості та пенсійного забезпечення за участю громадських організацій. Пенсійний фонд не повинен позбавляти українських громадян пенсій, якщо вони не можуть надати паперових документів. Зараз дуже важливо, щоб всі фракції підтримали цей законопроект, — заявила ініціатор законопроекту, народний депутат України Людмила Денисова.

Прийняття даного проекту закону повинне створити рівні умови доступу до пенсійного забезпечення для всіх громадян України, незалежно від місця проживання і факту внутрішнього переміщення.

Як повідомляло QHA, після прийняття 8 червня 2016 року постанови Кабінету міністрів України №365, яка передбачає механізм здійснення контролю за соціальними виплатами ВПО, переселенці були змушені проходити через довгі процедури перевірок. У результаті в 2017 році соціальні виплати були припинені близько 200 тис. переселенців.

ФОТО: інтернет

QHA