КИЇВ (QHA) -

Некероване затоплення шахт на окупованому Донбасі спричинило просідання грунту в деяких районах на глибину від 50 см до 1 метра.

Як передає кореспондент QHA, про це йдеться у Звіті Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Міністерства екології та природних ресурсів України проекту «Проведення оцінки та вивчення еколого-техногенного стану  Донецької та Луганської областей з метою розробки рекомендацій щодо природноресурсного відновлення на екологічних засадах», виконаному на замовлення Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньопереміщених осіб. Звіт сьогодні був оприлюднений керівництвом МінТОТ.

За висновками екологів, наслідками підйому підземних вод до поверхні можуть стати затоплення значних територій і прилеглих міст та селищ, просідання на поверхні вже забудованих територій, на залізницях, автомагістралях, мостах, забруднення поверхневих і підземних водозаборів унаслідок некерованих витоків забрудненої води.

Зокрема, в районі Макіївки, де розташована шахта «Щегловська», просідання грунтів досягло 52 см; у Київському районі Донецька неподалік інших шахт — 53 см; у Калінінському районі Донецька — 69 см; у Петровському районі — до 92 см. У Гірницькому районі Макіївки — від 62 до 64 см.

Майже протягом двох років Російська Федерація навмисно блокувала відкачування води на шахтах, які знаходяться на окупованих територіях, відзначається у звіті.

У дослідженні також згадується, що на Донеччині знаходиться камера підземного атомного вибуху шахти «Юнком», і 1300 териконів, які також становлять значну екологічну загрозу всьому регіону у випадку неналежної експлуатації та догляду.

Представник Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління, кандидат технічних наук Віктор Єрмаков відзначив, що запропонувати ефективні заходи з подолання наслідків затоплення можна лише провівши моніторинг безпосередньо на шахтах окупованої частини Донбасу.

— Без моніторингу неможливо більш менш дієві заходи запропонувати. Необхідно організувати спільний моніторинг навколишнього природного середовища, спільний доступ на непідконтрольну територію для з'ясування ситуації. Шахти на Донбасі й надалі затоплюються і усе це призведе до непередбачуваних наслідків для природи і людей.

Міністр з питань окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш акцентував, що Україна проводить подібні дослідження, сподіваючись, що окуповані території будуть повернуті й будь-яким чином намагається не допустити їхнього перетворення у непридатні для проживання пустелі. Певну роботу із запобігання екологічному лиху можна проводити ще на етапі до деокупації, але для цього необхідно визначити актуальні проблеми і шляхи їхнього вирішення. Цьому і служить представлений звіт.

— Відновлення економіки і нормального життя неможливе без відновлення нормальної екології. Ми виходимо з того, що це не має бути випалена земля; ми сподіваємося повернути ці землі у нормальному стані. Ми хочемо дбати про українську територію, тому що ми віримо, що ми її отримаємо назад. Тому ми намагаємося крок за кроком щось робити для того, щоб відновити безпечну екологічну ситуацію для населення як на окупованій, так і на підконтрольній території. Ця робота допоможе визначити пріоритети з фінансування заходів, які необхідно вирішити першочергово.

Говорячи про дослідження, Вадим Черниш відзначив, що воно проводилося впродовж півроку на кошти державного бюджету. Він також додав, що українські та міжнародні фахівці не мали можливості відвідати окуповані райони, однак інформацію про ситуацію там вдалося зібрати, зокрема, за допомогою супутників, а також допомогу надали фахівці, які раніше проживали в тих районах, а згодом виїхали на підконтрольну територію. Дослідження охоплює усі аспекти екологічних проблем регіону: грунти, атмосферне повітря, критичну інфраструктуру, водопостачання, шахти. І з урахуванням всіх цих фактів дається комплексна оцінка ситуації. Ризики виявлені майже по 200 об’єктам — починаючи від об’єктів промисловості, закінчуючи об’єктами водопостачання і по кожному об’єкту ризики виписані у звіті.  Після окреслення проблем, буде проводитися визначення варіантів їхнього вирішення, пошук джерел фінансування і можливість реалізації подібних проектів.

— Ми знаємо, що як тільки ми будемо піднімати ці питання і говорити, що ми відслідковуємо, що ми прогнозуємо, що ми маємо плани, і говорити про це відкрито з міжнародними партнерами, я сподіваюсь, що і через політичні канали, і через дипломатичні, будуть дотискати окупаційні адміністрації на те, щоб вони більше звертали увагу і берегли нашу екологію або хоча б звертали увагу на цю проблематику, говорить Черниш.

Разом з тим він зазначив, що не тільки від України залежить екологічна ситуація і її вирішення. Однак Росія не сприяє, а перешкоджає будь-якій роботі, з боку окупаційних адміністрацій відбувається блокування, заборона доступу фахівців і ремонтних бригад. Відбуваються постійні обстріли, у тому числі в районах об’єктів критичної інфраструктури, які знаходяться поблизу лінії зіткнення. Тоді як будь-які моніторингові або відновлювальні роботи потребують «вікон тиші», відведення військ незастосування важкої зброї, або навіть створення спеціальних зон, які б захищали критичну інфраструктуру і цивільне населення. І хоча про це постійно йдеться як на засіданні Тристоронньої контактної групи у Мінську, так і на засіданнях Нормандського формату, а також навіть на засіданнях Радбезу, однак Росія продовжує системно блокувати усі спроби перевести обговорення вирішення екологічних проблем Донбасу в практичну площину.

Вадим Черниш також повідомив, що цей звіт вже перекладений англійською мовою і за допомогою Світового банку він буде презентований міжнародним партнерам України. За його словами, вони висловили дуже велику зацікавленість у з’ясуванні ситуації і можливо, Україна зможе залучити не лише кошти державного бюджету, місцевих бюджетів, але й кошти міжнародних донорів, зокрема, залучити німецький уряд і кошти німецьких установ.

Раніше повідомлялося, що у МінТОТ вважають за доцільне провести комплексне дослідження екологічних проблем в окупованому Росією Криму.

QHA