ВЛАДИКАВКАЗ (QHA) -

Професор Північно-Осетинського державного університету імені К. Л. Хетагурова Тамерлан Камболов 10 серпня звернувся в ООН з проханням захистити рідні мови народів Росії.

У зверненні, яке він направив спеціальному доповідачу ООН з питання про становище у галузі прав людини та основних свобод корінних народів Вікторії Таулі-Корпус, відзначається, що внесені до закону РФ про освіту дискримінаційні поправки вже на етапі обговорення законопроекту і вони викликали серйозну стурбованість громадськості національних регіонів РФ.

— Оскільки їхня реалізація, безсумнівно, завдасть серйозного удару по перспективах збереження і розвитку сотень міноритарних мов Росії, — сказав професор.

Він зазначив, що надання російській мові статусу рідної мови передбачає збільшення навчального часу на її вивчення, яке складатиметься з частини російської мови як державної і російської мови як рідної. Камболов пояснив, що подібне посилення позицій російської мови у системі освіти, поєднане з одночасним запровадженням права вибору рідної мови, приведе мови і культури неросійських народів країни до катастрофи.

— Це пов'язано з тим, що особливості освітньої системи РФ неминуче підштовхнуть багатьох батьків неросійських національностей до того, щоб заявити рідною мовою своїх дітей саме російську мову, оскільки це дозволить збільшити тимчасові обсяги на вивчення їхніми дітьми російської мови і, як наслідок, підвищить їхні шанси на отримання якісної освіти і на ефективну соціальну самореалізацію у майбутньому, — зазначив він.

Камболов також звернув увагу на те, що закріплення в ухваленому законі положення про добровільність вивчення державних мов республік у складі РФ прямо суперечить Основному закону країни.

— Відповідно до Конституції РФ (ст. 68, ч. 2), республіки «вправі встановлювати свої державні мови». Це положення підтверджено і федеральними законами «Про мови народів РФ» і «Про освіту». При цьому в останньому документі зазначено (глава 1, ст. 6, п. 6), що «питання вивчення державних мов республік у складі Російської Федерації регулюються законодавством цих республік», — пояснив він.

Раніше повідомлялося, що кавказькі лідери у вигнанні засудили дискримінаційний закон про мови в РФ.

На проведеному форумі у Туреччині Федерація кавказьких асоціацій вирішила спільно протистояти асиміляційній політиці Кремля.

Нагадаємо, 25 липня, Державна Дума РФ схвалила в остаточній редакції поправки до закону «Про освіту» в частині вивчення рідної мови з числа мов народів країни і державних мов республік, які перебувають у складі РФ.

Згідно з поправками, вивчення національної мови в автономних республіках і областях РФ стало необов'язковим.

QHA