КИЇВ (QHA) -

Перший заступник глави Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг вчора відвідав шахту «Юнком» (ОРДО), затоплення якої представники російських окупаційних адміністрацій анонсували минулого тижня.

Як передає кореспондент QHA, про це він сказав під час скайп-включення в УКМЦ з Донецька.

— СММ ОБСЄ знає про висловлені занепокоєння щодо ситуації на шахті «Юнком». СММ ОБСЄ також зв'язувалась із тими, кому належить фактичний контроль над цією шахтою. Вчора ми як раз були на цій шахті.

Водночас, Александр Хуг не надав інших деталей вчорашнього відвідування і не повідомив, чи розпочалося відключення насосів на шахті та її затоплення, звично додавши, що усі виявлені факти СММ оприлюднить у звітах на своєму сайті трьома мовами.

Минулого тижня СММ ОБСЄ повідомила, що з середини квітня деякі насоси шахти «Юнком», розташованої на непідконтрольній уряду території Донеччини, будуть відключені і шахта поступово буде затоплена. Працівники шахти не змогли надати інформації — яким чином ймовірні витоки або зростання тиску внаслідок затоплення стовбуру шахти можуть загрожувати цілісності капсули з ядерним зарядом, що захоронена у шахті.

В Україні і за кордоном гостро відреагували на спроби проросійських бойовиків спровокувати «другий чорнобиль» на території України.

Офіційний представник Державного департаменту США Хізер Нойєрт заявила, що плани затопити «ядерну» шахту «Юнком» ставлять під загрозу забезпечення питною водою мешкаців окупованого Росією Донбасу. Нойєрт закликала Росію бути відповідальним окупантом і не ставити під загрозу здоров’я цивільних мешканців.

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб розповсюдило заяву із застереженням, що у разі найгіршого сценарію, затоплення шахти може призвести до радіаційного забруднення не лише прилеглих водних джерел, але й сягнути Азовського моря.

Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Прокопчук на засіданні Постійної ради ОБСЄ 19 квітня закликав Росію відмовитися від намірів затоплення шахти «Юнком», щоб уникнути катастрофи. Україна також закликала ОБСЄ негайно провести експертизу шахти за участю міжнародних експертів.

Довідково. До 1979 року на шахті «Юнком» мала місце максимальна у Центральному Донбасі частота раптових викидів вугілля і газу та викидів породи і газу. 16 вересня 1979 року на східному крилі шахти «Юнком» на глибині 903 м підірвали ядерний заряд потужністю 0,2 – 0,3 Кт тротилового еквіваленту. Мета вибуху — зниження напруги у гірничому масиві, що врешті-решт мало підвищити безпеку відпрацювання вугільних пластів. 

Шахта «Юнком» була закрита як нерентабельна у 2002 році. Капсула з відходами розташована на глибині близько 800 метрів.

Екологи неодноразово висловлювали занепокоєння, що затоплення шахти «Юнком», де здійснено атомно-вибуховий експеримент «Кліваж», може призвести до радіоактивного забруднення підземних вод.

QHA