КИЇВ (QHA) -

 

Під будівлею Верховної Ради 20 вересня відбулася акція на підтримку законопроекту, який поліпшує становище іноземних добровольців в Україні, які воювали у зоні АТО (ООС).

Як передає кореспондент QHA, учасники мітингу вимагали, щоб український парламент підтримав законопроект №3433, який дозволить їм залишитися на території України. Він передбачає мораторій на депортацію і екстрадицію іноземних добровольців до інших країн, зокрема, Росію і Білорусь.

— Добровольці з інших країн, які стали на захист української незалежності й захищали нас від агресора, поклали своє життя і віддали здоров'я. Ті, хто залишився живий, на сьогодні не має громадянства і часто легального статусу. Їх можуть у будь-який момент депортувати з України. Ми виступаємо за те, щоб тим людям, які дійсно воювали і захищали нашу країну, надали громадянство, — розповів QHA учасник акції, член "Національного корпусу" Юрій.

 

Законопроект також пропонує запровадити міграційну амністію для добровольців, тобто, автоматично визнати їхнє легальне перебування на території України. Це дозволить їм офіційно працювати і купувати майно.

Депутатам пропонується також спростити для добровольців процедуру отримання громадянства України: заборонити вимогу довідки про несудимість, яку можна отримати тільки в РФ, а також скоротити термін процедури до декількох місяців.

 

— Дуже багато добровольців з Росії і Білорусі. За великим рахунком, вони мають воювати на стороні Л / ДНР, але вони воювали за нас. Вони не раз довели, що готові битися і вмирати за Україну. Їм доцільно надавати громадянство, як мінімум, у якості поваги і шани до них. За цей закон сьогодні голосуватимуть у Раді й ми звідси не підемо, поки не буде результатів голосування, — розповів учасник акції Олександр, позивний "Вікіпедія".

 

Увагу до долі іноземних добровольців в Україні привернули 12 вересня, коли дозволили екстрадицію в Росію Тимура Тумгоєва.

Його затримали за запитом ФСБ РФ через мережу Інтерпол в аеропорту Харкова у липні 2016 року, куди він прибув з Туреччини. У ФСБ Тумгоєва підозрюють в участі в одному з радикальних угруповань в Сирії.

У липні 2017 року його відпустили, оскільки закінчився термін екстрадиційного арешту, після чого він звернувся до міграційної служби України і попросив надати йому притулок. Після звільнення Тумгоєв воював на сході України у складі батальйону ім. Шейха Мансура.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко 17 вересня заявив, що Генпрокуратура не має ніяких доказів участі Тимура Тумгоєва в АТО. Луценко зазначив, що коли рік тому Тумгоєв був звільнений з-під варти до закінчення процесу екстрадиції, "він, згідно з технічними даними українських спецслужб, знаходився за 30 км вглиб від Маріуполя, вглиб української мирної території, менше тижня".

QHA