КИЇВ (QHA) -

Сьогодні, 23 серпня, у Києві під стінами посольства Російської Федерації пройшла вже традиційна щомісячна акція «Де Ервін?» у підтримку безвісти зниклих людей в анексованому Криму. Ця акція проводиться на одному і тому ж місці вже в 14-й раз. Її мета — привернути увагу як України, так і країни-окупанта до зниклих кримчан.

Кожен раз активісти приходять під стіни дипвідомства з новим перформансом. Однак сьогоднішній захід почався з одиночного виступу координатора ГО «КримСОС» Євгенії Андреюк. За її словами, незважаючи на те, що досить складно щомісяця придумувати нову акцію та організовувати її постановку, небайдужі активісти і волонтери будуть продовжувати це робити до тих пір, поки кожен зниклий не буде знайдений.

— Якби не ці акції, імена людей, зниклих безвісти, просто б не з'являлися. Може бути, раз в три-чотири місяці з'являлося б ім'я Ервіна Ібрагімова, так як він — член виконкому ВККТ і регіонального Меджлісу. А про Руслана Ганієва та Арлена Терехова ніхто б не згадував: вони — звичайні хлопці з Керчі, які у грудні 2015 року просто пішли з дому, і ніхто не знає досі, де вони. Можливо, говорили б про Ісляма Джеппарова, тому що він — син відомого правозахисника і ветерана національного руху... Але після сьогоднішньої акції родичі побачать і почують імена своїх дітей, побачать, що ми знову ставимо одне і те же питання, і для них це буде промінцем надії, — розповіла Андреюк, передає кореспондент QHA.

Виступ активістки також був приурочений до нещодавніх одиночних пікетів, які масово пройшли в Криму. Як зазначила Андреюк, ціна за те, щоб вийти на вулицю, тримаючи у руках плакат, на материковій Україні і на окупованому півострові кардинально різниться.

Підтримати зниклих безвісти прийшли навіть росіяни. Андрій Добросердов у 2011 році переїхав до Криму із Санкт-Петербурга, розчарувавшись у політиці рідної держави. Однак у 2014 році, після численних погроз і допитів, він знову був змушений змінити місце проживання, так як батьківщина наздогнала його навіть на законній території України, анексувавши її. З моменту свого переїзду до Києва три роки тому Андрій регулярно відвідує акції, подібні до цієї. Причому ходить на них не один, а в компанії своєї маленької доньки.

— Росія в нинішньому вигляді — це злочинна країна, і з нею треба боротися. Люди, які залишилися в Криму, підтримують Україну і страждають за нас усіх. Нам дивом пощастило втекти звідти. Ми не повинні про них забувати, нам потрібно влаштовувати такі акції постійно, поки і ці люди, і Крим не будуть звільнені, — переконаний Добросердов.

У свою чергу, глава «КримСОС» Таміла Ташева заявила, що, крім проведення подібних акцій, організація також активно співпрацює з іноземними партнерами, щоб проблема зникнення людей у Криму була на слуху не тільки в Україні, а й в усьому світі.

— Ми відправляємо офіційні запити в Крим і Росію, щоб вони відзначали, що і як робиться у цих справах. Також ми працюємо з міжнародними організаціями, ми збираємо інформацію, яка у нас є, передаємо їм. Зараз ми збираємося брати участь у робочій групі ООН з насильницьких зникнень, яка буде проходити у вересні. Щодо Ервіна ми зараз окремо працюємо з нашими польськими колегами, ми будемо подавати позов до Європейського суду з прав людини і сподіваємося, що це теж зможе вплинути на російську владу, — розповіла вона.

Крім цього, кожен присутній на акції або той, проходить повз, міг написати листа родичам зниклих, які організатори обіцяли передати до Криму.

Також під час акції представники «КримСОС» анонсували прес-конференцію до Дня жертв насильницьких зникнень, який відзначається 30 серпня. У цей день правозахисники та активісти сумісно з представниками правоохоронних органів і народними депутатами обговорять нинішню ситуацію в Криму і шляхи виходу з неї.

Варто зазначити, що акція «Де Ервін?» у підтримку кримського татарина Ервіна Ібрагімова вперше була проведена 25 липня минулого року. З тих пір вона щомісяця проводиться активістами громадських організацій, кримськими татарами і небайдужими українцями. Вони звертаються до влади РФ з питанням про місцезнаходження зниклих кримчан і вимагають розслідування зникнень. За три роки анексії 43 особи зазнали насильницьких зникнень. З них 17 були звільнені, 19 не знайдені і вважаються зниклими, шестеро знайдені мертвими, двоє людей були виявлені в місцях несвободи і згодом засуджені за політично вмотивованими кримінальними справами.

На підставі проведеного аналізу у 36 випадках виявлено факти, що вказують на участь державних органів РФ у скоєнні цих злочинів. У більшості випадків такі справи не розслідуються не тільки владою РФ, але і українською стороною.

Нагадаємо, з дня зникнення 31-річного Ервіна Ібрагімова — члена Виконавчого комітету Всесвітнього конгресу кримських татар, екс-депутата Бахчисарайської міськради, члена регіонального Меджлісу, пройшло більше року. Ервін був викрадений у Бахчисараї 24 травня 2016 року біля 23:00. 26 травня 2016 року прокуратура Автономної Республіки Крим порушила кримінальну провадження за фактом зникнення Ервіна Ібрагімова.

QHA