КИЇВ (QHA) -


 

73 громадські організації вимагають відставки генпрокурора України Юрія Луценка та міністра внутрішніх справ Арсена Авакова після смерті херсонської активістки Катерини Гандзюк. Заяву Коаліції на захист громадянського суспільства у зв'язку з убивством Катерини Гандзюк опублікували на сайті Центру інформації про права людини.

Активісти заявляють, що напад на Гандзюк розслідується неефективно, а Аваков і Луценко саботували реформу правоохоронних органів України.

Крім цього, в заяві зажадали також відставки керівництва херсонської поліції, яка "з самого початку саботувала розслідування".

Корупція, безкарність і відсутність ефективної реформи поліції і прокуратури є причинами масових переслідувань і нападів на громадських активістів. Поки нападники, організатори і замовники більше сотні нападів на цивільних активістів, які мали місце за кілька останніх років, не будуть покарані, жоден активіст не може відчувати себе в безпеці.

Активісти назвали вбивство Гандзюк актом залякування суспільства в Україні, всіх активних громадян, які борються проти корупції.

У заяві нагадали, що спочатку справу херсонської активістки кваліфікували як хуліганство, потім змінили на "тяжкі тілесні ушкодження з метою залякування", потім визнали те, що сталося "замахом на вбивство". І тільки у вересні після клопотання адвоката Євгенії Закревської в кваліфікацію справи додали ознака замовлення злочину. Однак в підозрі у виконавців даної ознаки досі немає.

— 17 і 19 серпня 2018 Національна поліція спільно зі Службою безпеки України затримала п'ятьох осіб, які обґрунтовано підозрюються в організації та скоєнні нападу на активістку. Серед них є також і той, хто фігурує в справі як організатор, і особа, яку називають безпосереднім виконавцем. Обидві ці особи зараз перебувають під вартою, іншим трьом підозрюваним обрано інший запобіжний захід — домашній арешт.

У МВС підкреслили, що поліція провела необхідні слідчі дії та передала матеріали у справі Гандзюк в Головне слідче управління СБУ.

— В межах повноважень Національна поліція України допитала, як свідків, 367 осіб, призначила 21 судову експертизу, провела 9 обшуків, 4 слідчих експерименти, 26 оглядів, 100 негласних слідчих дій відносно 31 людини. Закінчилося слідство по 5-ти обвинуваченням — це виконавці і організатори злочину. Всі матеріали для об'єктивного розслідування передані за рішенням ГПУ в Головне слідче управління Служби безпеки України, яке займається розслідуванням стосовно встановлення замовників злочину, — сказано в повідомленні прес-служби МВС.

Франція і Канада відреагували на смерть Катерини Гандзюк і закликали українську владу знайти винних у нападі.

— Смерть Катерини Гандзюк — мементо для всіх в правоохоронній системі: винні в її варварському вбивстві повинні бути покарані, — написав на своїй сторінці в Twitter посол Канади в Україні Роман Ващук.

Посольство Франції в Україні на своїй сторінці в Twitter висловило співчуття родині та близьким херсонської активістки.

 


Нагадаємо, 4 листопада, в опіковому центрі Київської міської клінічної лікарні №2 померла Катерина Гандзюк. За попередньою інформацією, у Катерини Гандзюк відірвався тромб після численних операцій.

31 липня Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою, в результаті чого вона отримала хімічні опіки та частково втратила зір.

Незадовго до нападу на неї Гандзюк критикувала правоохоронців за неефективне розслідування нападу на херсонського журналіста Сергія Нікітенка та інших активістів.

QHA