КИЇВ (QHA) -

Представники окупаційних властей били і допитували на "поліграфі" водія дружини лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва Ахтема Мустафаєва. Про це розповів Мустафаєв 10 липня на прес-конференції у Києві, передає кореспондент QHA.

За словами активіста, його затримали особи у військовій формі без розпізнавальних знаків.

— 28 червня 2018 року проти мене були проведені протиправні заходи. Я на своєму автомобілі десь без п'яти десять виїхав з двору, припаркував автомобіль і збирався вийти, щоб закрити ворота. Коли я відкрив автомобіль, то побачив перед собою людей у ​​військовій формі без розпізнавальних знаків. Вони схопили за ручку, я автоматично закрив двері, і вони почали направляти на мене вогнепальну зброю — пістолети. Я був змушений вийти зі своєї машини. Тоді вони мене схопили, одягли наручники, кинули у Mercedes Sprinter і одягли мішок на голову.

Мустафаєва допитували у приміщенні без вікон, схожому на підвал.

— Привезли мене і тримали у невідомому місці. Це був підвал. Як я це зрозумів? Мене спускали вниз. Усе це відбувалося у мішку і в наручниках. Уже в підвалі мене посадили на стілець і сказали, що справи у мене дуже погані, і що до них у мішку просто так ніхто не потрапляє. Це приміщення було без вікон, там також знаходилися люди у формі й балаклавах. Стояв стіл. На ньому — ноутбук і якийсь апарат. Надалі я зрозумів, що це був поліграф. Мені почали ставити питання: як часто я буваю в Україні, коли в останній раз, де саме, з ким спілкувався, до кого їздив. Судячи по звуку, питання набирали на ноутбуці. Я відповідав на усі запитання. Назвав прізвище Мустафи Джемілєва. Вони запитали, з ким я ще спілкувався. Я відповів, що не пам'ятаю. Мені завдали ударів в область грудної клітини, а також вдарили ззаду по потилиці. Били руками.

Активіста допитували близько 4-х годин, після чого запропонували угоду.

— Якщо їм моя відповідь не подобалася, мені завдавали ударів у потиличну частину. Мене запитували про підпал будинку муфтія в Криму, підпал ЛЕП в Алушті ... Я відповідав, що мені про це нічого невідомо. Мені погрожували і говорили, що я не вийду звідти, що я зникну назавжди, і що вони навчать мене любити Радянський союз. Я відчував реальність цих погроз, розумів, що моє життя в руках цих невідомих людей. Потім з мене зняли мішок, відстебнули наручники, під'єднали до мене поліграф і ставили аналогічні питання. Це тривало близько 4-х годин. Мене запитали, чи хочу я додому, і після моєї ствердної відповіді запропонували мені угоду, що я даю згоду на співпрацю з ними про нерозголошення, що усе це відбувалося без фізичного і психологічного тиску на мене. Усе це вони змусили мене написати від руки і потім я усе це ще перечитав на відеокамеру. Після цього мені на голову знову накинули мішок, посадили в машину і повезли далі. Мене везли близько години. Як потім стало зрозуміло, мене привезли до Сімферополя, на вулицю Франка. Мішок мені зняли вже у кабінеті слідчого. Їх було двоє людей. Вони склали протокол, я його підписав, слідчий вивів мене з будівлі, де на мене вже чекали родичі.

Нагадаємо, координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров повідомив, що Ахтем Мустафаєв залишив Крим 6 липня.

QHA