ЛОНДОН (QHA) -

Сьогодні у Великобританії на 103 році життя помер колишній поручик татарського ескадрону 13-го полку уланів Віленської кавалерійської бригади армії Польської Республіки Стефан Мустафа Абрамович.

Століттями татари, які проживали у Лехістані (територія між сучасною Польщею і Литвою), служили в польській армії у складі військ легкої кавалерії, відомі як улани.

Татарські улани були сформовані у 1918 році після завершення Першої світової війни та існували в польській армії до окупації Польщі нацистською Німеччиною і Радянським Союзом.

Мустафа Абрамович народився 20 січня 1915 року в польському місті Клек, у вересні 1937 року був призваний на службу в польську армію і служив у складі Першого татарського кавалерійського з'єднання. 1 вересня 1939 року Польща зазнала нападу з боку Німеччини, а 17 вересня зі сходу на неї напав Радянський Союз, і польська армія вела бої на два фронти. Військове з'єднання, в якому служив Мустафа Абрамович, боролося у Любліні та Мазовії, проте 27 вересня 1939 року він потрапив у полон до радянських військ і був відправлений у військовий табір у місті Козелецьк.

Після завершення Другої світової війни, СРСР під тиском Великобританії підписав угоду Сікорського — Майського. Основними результатами цієї угоди стало формування армії Андерса і звільнення понад 400 тисяч польських громадян, які перебувають в СРСР, з місць заслання, депортації та ув'язнення. Серед звільнених був і Мустафа Абрамович, який у складі армії генерала Андерса брав участь у військових походах в Іран та Ірак, а згодом брав участь в італійській кампанії.

У 1947 році Абрамович залишив ряди армії, однак повертатися до комуністичної Польщі не захотів і вирішив залишитися у Великобританії. Він мав багато нагород, у тому числі особисто від королеви Єлизавети II, а з нагоди свого 102-річчя був нагороджений вищою військовою нагородою Польщі — офіцерським хрестом ордена Відродження Польщі.

У 2016 році Мустафа Абрамович написав книгу "Droga mojego życia: Ostatni ułan Rzeczypospolitej" ("Дорога мого життя: Останній улан Польської Республіки").

Нагадаємо, у 2016 році в Києві в останню путь проводили кримського татарина Руслана Муждабаєва.

Джерело: kirimdernegi.org

QHA