КИЇВ (QHA) -

За останні три місяці фінансовий стан внутрішньо переміщених осіб в Україні погіршився — 54% ВПО витрачають свої кошти лише на харчування чи змушені заощаджувати навіть на цьому. Це на 10% більше, ніж було зафіксовано у грудні 2017 року.

Як передає кореспондент QHA, такі дані були оприлюднені під час презентації дослідження Міжнародної організації з міграції в Україні (МОМ) щодо ситуації навколо внутрішньо переміщених осіб в Україні «Національна система моніторингу ситуації з внутрішньо переміщеними особами в Україні». Опитування було проведене за фінансування Європейського Союзу в березні 2018 року. Шляхом прямого інтерв’ю були опитані 2 420 ВПО, а ще 3 611 — за допомогою телефонного інтерв’ю.

За даними опитування, поточний середньомісячний дохід на одного члена домогосподарства ВПО становить 2 239 грн і це трохи менше від 2 446 грн, зафіксованих у грудні 2017 року, коли проводилося попереднє опитування. Середньомісячний дохід залишається нижчим за фактичний прожитковий мінімум, розрахований Міністерством соціальної політики України в березні цього року на рівні 3 215 грн. Чверть опитаних домогосподарств ВПО мають середньомісячний дохід до 3 тис грн, тоді як майже половина сімей ВПО живуть на 3 – 7 грн на місяць. Основними джерелами доходу залишаються зарплата й урядова допомога.

Заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука зазначив, що впродовж багатьох місяців найбільш актуальними проблемами ВПО залишаються житлова та безробіття.

Переважна більшість проблем, які знаходяться у ТОП-5 залишаються незмінними і невирішеними. На першому місці перебуває проблема забезпечення житлом. Друге за гостротою місце займає питання працевлаштування. Кількість матерів-одиначок серед переселенців значно перевищують середні показники по Україні. При цьому, 60% таких жінок не мають роботи і треба активніше допомагати цим людям знайти свою нову малу батьківщину.

Тука також висловив нерозуміння, чому зменшився середній дохід ВПО, оскільки торік виплати переселенцям були збільшені. На його думку, це може пояснюватися зростанням кількості людей, які не забезпечені роботою.

Георгій Тука зауважив, що держава підтримує переселенців, зокрема, цього року збільшені компенсації за найм житла, продовжується програма, яка дозволяє отримувати освіту молоді з окупованих територій на вільній Україні, у тому числі започатковані програми, які дають можливість переселенцям отримати житло. Водночас він звернув увагу на неспівмірність бюджетного фінансування потреб ВПО, навівши як приклад, що на дуже важливу справу ремонту доріг виділено десятки мільярдів гривень, а на вирішення не менш важливих житлових потреб переселенців — лише 34 млн грн.

Він також зазначив, що багато в чому вирішення проблем ВПО залежить від позиції місцевої влади, від активності місцевих громад. Саме тому необхідно надати можливість ВПО голосувати на місцевих виборах, щоб вони могли впливати на вирішення своїх потреб на місцях. Для цього МінТОТ розробив законопроект, який дозволяє ВПО та трудовим мігрантам брати участь в місцевих виборах, однак, профільний комітет ще не розглядав цей проект, додає Тука.

За даними опитування, ситуація із зайнятістю ВПО залишається хоча й не дуже позитивною, але відносно стабільною майже рік — з червня 2017 року. Наразі працевлаштовані 48% ВПО. Наразі 12% ВПО активно шукають роботу і переважна більшість з них (78%) — жінки. Майже 40% з тих, хто шукає роботу, зазначили, що найбільшою проблемою є відсутність вакансій.

При цьому 72% опитаних сказали, що працевлаштування було б найкращою допомогою для них.

Менеджер програм Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні Хельга Пендер додала, що через відсутність можливості заробітку багато ВПО повертаються на небезпечні території (в ОРДЛО). Георгій Тука зі свого боку зауважив, що вважає ганебним те, що люди вимушені повертатися в окупацію, оскільки це є свідченням, що влада нічого не зробила для цих людей.

Згідно з даними дослідження, наразі медичне обслуговування є недоступним для багатьох вимушених переселенців через високу вартість ліків та послуг. Частка ВПО, задоволених доступністю медичних послуг, різко знизилася з 85% у грудні 2017 до 62% у березні 2018 року.

Голова Представництва МОМ в Україні доктор Томас Лотар Вайс зазначив, що Агенція ООН з міграції проводить моніторинг ситуації з ВПО в Україні з березня 2016 року. Зібрані дані передаються уряду України та міжнародній спільноті. Окрім того, важливим є те, що ці дані дозволяють гуманітарним структурам ООН готувати проекти з втручання у ситуацію та підтримки переселенців.

— Конфлікт на сході України та його економічні наслідки за останні роки підірвали здатність людей долати труднощі, натомість посиливши їхню уразливість. Надавши допомогу понад 220 тисячам людей, що постраждали від конфлікту, МОМ прагне й надалі співпрацювати з урядом та громадянським суспільством в Україні, донорами та іншими міжнародними партнерами задля підвищення стійкості найуразливіших груп населення, постраждалих на сході України, — говорить Вайс. 

Довідково. З березня 2016 року МОМ за підтримки Європейського Союзу проводить регулярне дослідження під назвою «Національна система моніторингу ситуації з внутрішньо переміщеними особами в Україні» (НМС). Метою НМС є підтримка Уряду України в зборі та аналізі інформації щодо соціально-економічних характеристик ВПО та їхніх домогосподарств, а також викликів, із якими вони стикаються.

Під час дослідження збирається інформація щодо соціально-економічних даних ВПО та їхніх домогосподарств, тренди та наміри щодо переміщення, ситуації з працевлаштуванням та доходом, доступом ВПО до соціальних послуг і допомоги у 24 областях України та місті Києві.

QHA