КИЇВ (QHA) -

У Національній філармонії України 11 червня відбувся концерт-розповідь "Музика, на яку надихнула Роксолана / Хюррем Султан". У рамках заходу українській публіці були представлені твори відомих композиторів, натхнених особистістю видатної українки.

Як зазначив надзвичайний і повноважний посол Туреччини в Україні Йонет Джан Тезель, концерт дає можливість під іншим кутом подивитися на особистість Роксолани, яка навіть за декілька століть після своєї смерті об'єднує турецький і український народи.

— Цей незвичайний концерт має підкреслити спільну історичну спадщину Туреччини і України. Роксолана, або Хюррем Султан, є дуже відомою особою у нашій спільній історії, і ми дізналися, що у Європі, Україні й Туреччині були композитори, які надихалися її долею. Ми зібрали ці твори разом. Це перший захід такого роду, — сказав посол.

За словами ректора Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського Володимира Казаріна, Роксолана залишила величезний слід у загальноєвропейській історії, що дозволяє вписати її ім'я не тільки в контекст взаємин Туреччини і України, а й набагато ширше дивитися на роль Хюррем Султан у політиці того часу.

— Її роль засвідчена величезною кількістю історичних джерел, відгуків найвидатніших діячів турецької держави, починаючи від Сулеймана Пишного, і вона багаторазово відображена у світовій культурі. Тому сьогоднішній вечір, присвячений Роксолані, додатково зміцнює відносини Туреччини і України, — зазначив Володимир Казарін.

На концерті симфонічний оркестр Українського радіо виконав твори турецьких композиторів Навіта Кодалли і Айтекіна Аташа, українських авторів Дмитра Акімова та Євгена Станковича, а також симфонію №63 "La Roxelane" австрійського композитора Йозефа Гайдна.

Як вважає дружина лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва Сафінар Джемілєва, зараз особливо важливо налагоджувати контакти між українським і турецьким народами, у тому числі через культуру.

— В історії між нашими країнами були різні ситуації, коли було і непорозуміння, і примирення, але зараз такий час, коли потрібно поважати територіальну цілісність кожної країни, і тоді буде мир на нашій землі. Ми знаємо, що музичне мистецтво в Туреччині дуже розвинене, і сьогодні ми раді бачити наших друзів тут, у Києві, — сказала вона.

Довідка: Роксолана (1502 — 1558 рр.), також відома як Хюррем Султан, родом із західної України, — дружина турецького султана Сулеймана Пишного і мати султана Селіма II. В юності під час набігу кочівників вона була вивезена і продана у рабство, після чого потрапила в гарем султана. Згодом Роксолана стала однією з найвпливовіших жінок Туреччини і довгий час мала вирішальний вплив на політику країни.

QHA