КИЇВ (QHA) -

Правозахисники змушені констатувати тенденцію до відступу від проголошеного Майданом гасла недоторканності прав людини. Так, одним із грубих порушень стали політичні переслідування окремих осіб, перш за все реформаторів — політиків, журналістів-розслідувачів, антикорупційних активістів. Про це на прес-конференції «Три роки після Майдану: тривожні дзвіночки для прав людини» повідомили представники коаліції правозахисних організацій України.

29 червня більше двадцяти членів Парламентської асамблеї Ради Європи зробили декларативну заяву про те, що показники впровадження реформ в Україні поступово пішли на спад. Європарламентарі закликали українську владу припинити спроби політичних переслідувань реформаторських організацій. На думку президента фонду «Відкритий діалог» Людмили Козловської, це вже є тривожним сигналом для України.

— Мушу сказати, що не тільки мені було незручно, але і нашим європейським партнерам, які моніторять ситуацію в Україні та захищають інтереси нашої країни на міжнародному рівні. Тому змушена передати таку дуже небезпечну звісточку про те, що в Європі ніхто не буде терпіти політичні переслідування в Україні, особливо проти реформаторів. Їхній меседж дуже важливий для діючої влади, — зазначила вона.

Директор Amnesty International в Україні Оксана Покальчук, у свою чергу, підкреслила роль впливу церкви на державу в контексті порушень прав людини в Україні. На її думку, правозахисники зараз спостерігають активний і безапеляційний наступ релігійних конфесій, який позначається на рішеннях, прийнятих Верховною Радою.

Прикладом цього може служити небажання народних депутатів ратифікувати Стамбульську конвенцію, яка до того ж є частиною зобов'язань нашої країни перед вступом до Європейського союзу. Дана конвенція стосується запобігання насильству щодо жінок і дітей. Одним із основних аргументів противників її прийняття стало те, що вона суперечить традиційним уявленням про становище жінки і чоловіки в українській родині, що є прямим впливом церкви на політичний процес в Україні.

— Рада церков України навіть зробила заяву про те, що вони проти прийняття Стамбульської конвенції. А це зобов'язання нашої держави, оскільки Україна на всіх міжнародних рівнях пообіцяла це зробити. Крім того, Україна є співавтором тексту конвенції, але досі її не ратифікувала! — обурена Покальчук.

Правозахисниця також нагадала про новий законопроект деяких народних обранців, згідно з яким  відкриття і закриття сесій Верховної Ради планується зачитуванням молитви «Отче наш».

Беручи подібні рішення і допускаючи обмеження прав і свобод громадян в ім'я перемоги у війні, українська влада починає наслідувати тоталітарним країнам, відзначили правозахисники.

— Українська влада все частіше використовує риторику боротьби з російською збройною агресією для прихованого наступу на громадянські свободи. На жаль, такі дії отримують підтримку певної частини населення країни. Однак виграти війну проти агресора Росії ціною перетворення в авторитарну країну немає ніякого сенсу, — вважає глава правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

У той же час правозахисники додають, що ситуація з правами людини в кожній країні оцінюється індивідуально. У цьому плані Україна в лавах інших країн колишнього Радянського Союзу є однією з найбільш вільних і правових держав. Однак євроінтеграційний вектор змушує нашу країну орієнтуватися саме на європейські критерії оцінки дотримання прав людини.

ФОТО: інтернет

QHA