МОСКВА (QHA) -

Судово-психологічна експертиза українця Станіслава Клиха в СІЗО Грозного показала, що він психічно здоровий, але насправді після жахливих тортур він збожеволів. Про це в ефірі «112-Україна» повідомила російська правозахисниця Зоя Свєтова.

- Те, що ми тепер бачимо - його психіка була дуже сильно порушена. Можна говорити про те, що він збожеволів. І найбільше мене вражає, що судово-психологічна експертиза, яка проводилася в СІЗО Грозного за наполяганням адвокатів, постановила, що нічого страшного з ним немає, що він може утримуватися в СІЗО, що він може брати участь у судовому засіданні, - сказала Свєтова.

Правозахисниця розповіла, що цікавиться долею українського ув'язненого в РФ на прохання його матері.

- Чому я так цікавлюся долею Станіслава Клиха? До мене вже кілька років тому, як тільки заарештували Стаса, звернулася його мама, щоб я знайшла його в одному з російських СІЗО. І я робила багато запитів, підключала багатьох правозахисників, державного омбудсмена - і ніхто не міг його знайти. Буквально дивом вдалося його знайти в СІЗО П'ятигорська, я попросила Марину Дубровину туди поїхати, - зазначила правозахисниця.

За словами Свєтової, Дубровина після першої ж зустрічі з Клихом повідомила, що Стаса дуже сильно катували.

- Тепер це вже відомо, опубліковано його свідчення про те, що його страшно катували, змушуючи зізнатися у найстрашніших злочинах, яких він не скоював. Він говорив про зовсім жахливі тортури. По-моєму, йому струм приєднували до статевих органів, його підвішували, йому щось кололи, і в результаті він визнав усе, - повідомила вона.

Правозахисниця стверджує, що Станіслав Клих не може симулювати, і його не можна тримати у в'язниці та не можна судити.

Як уже повідомляло QHA з посиланням на російське опозиційне інтернет-видання «Грані», Верховний суд Російської Федерації розгляне апеляції на вироки засуджених українців Миколи Карпюка та Станіслава Клиха. Судове засідання призначено на 26 жовтня, початок слухань о 09:40. Про це поінформували адвокати політв'язнів Докка Іцлаев і Марина Дубровина.

Ув'язнені українці братимуть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з СІЗО в Грозному, де вони зараз перебувають.

Нагадаємо, що російська влада звинувачує Станіслава Клиха і Миколу Карпюка в тому, що вони разом нібито воювали в 1994-1995 роках проти армії РФ на стороні президента Ічкерії Джохара Дудаєва. Згідно з версією слідства, на початку 1990-х на території України була створена воєнізована політична організація УНА-УНСО, членами якої були Клих і Карпюк.

Карпюк отримав 22 з половиною роки, а київський журналіст і викладач Клих - 20 років суворого режиму.

Відомо, що 16 червня український Мін'юст направив до Росії запит про передачу утримуваного в РФ громадянина України Миколи Карпюка, а 23 червня - запит про видачу Станіслава Клиха.

ФОТО: інтернет

QHA