КИЇВ (QHA) -

Прокуратура АР Крим планує й надалі проводити започатковані цього року на Херсонщині анонімні виїзні прийоми кримчан та внутрішньо переміщених осіб з Криму, але дещо оптимізує їхній формат.

Про це агентству QHA повідомила прес-секретар прокуратури Автономної Республіки Крим Тетяна Тихончик, коментуючи підсумки запроваджених в першому кварталі поточного року виїзних прийомів на півдні Херсонщини.

За словами Тетяни Тихончик, на виїзні прийоми в першому кварталі (а їх було проведено 6 в різних містах Херсонщини) прийшло близько десяти внутрішньо переміщених осіб. Громадяни України, які наразі проживають в окупованому Криму і власне в першу чергу на яких була спрямована новація, в цих прийомах участі поки не брали. В Прокуратурі невисоку явку пояснюють, зокрема, транспортними проблемами, які ще більше загострюються в холодну пору року. Окрім того, багато хто з кримчан, які зараз мешкають в Криму, не хоче звертатись до українських правоохронних органів через побоювання витоку інформації і можливого подальшого переслідування їх на півострові з боку окупаційної влади. Хоча в прокуратурі відпочатку запевняли, що гарантують збереження в таємниці персональної інформації.

В прокуратурі розповіли, що  питання, з якими громадяни приходили на виїзні прийоми, стосувались порушення їхніх конституційних прав окупаційною владою; кримінальних проваджень, які вже зареєстровані і проходять досудове розслідування по ним; інформації щодо проведення незаконних обшуків та затримань в Криму; порушення права приватної власності тощо. Крім того, всі люди, які приходили до прокуратури, ставили такі питання, які належать переважно до відання центральних органів, пов’язані із соціально-матеріальними потребами ВПЛ, отриманням документів, які залишились на тимчасово окупованій території.

З набутого досвіду перших прийомів в Прокуратурі АРК зробили висновки і в подальшому внесуть корективи в їхню організацію аби оптимізувати спілкування. Зокрема, прийоми відбуватимуться в максимальній близькості до КПВВ на адмінмежі з окупованим Кримом, і найближчим часом буде оприлюднений новий графік виїзних прийомів на другий квартал.

—  Співробітниками прокуратури АР Крим планується проведення таких виїзних прийомів в населених пунктах, максимально наближених до КПВВ на адмінмежі між Херсонщиною і Кримом. Оскільки транспортна розв’язка в тому регіоні настільки незручна (для відвідин кримчанами населених пунктів області - ред.), що причиною такої маленької кількості осіб, які приходять на виїзні прийоми, полягає саме в цьому — людям, тим більше в холодну пору року, важко добиратися.

Тетяна Тихончик також розповіла про інші способи спілкування прокуратури з кримчанами. Так, з січня поточного року на особистому прийомі у прокурора Гюндуза Мамедова та співробітників прокуратури АР Крим було більше 30 громадян. Окрім того, кримчани (і ті, хто мешкає на півострові, і ті, хто проживають на «материку») мають можливість в Херсоні прийти на прийом, який на постійній основі щодня проводить окремий структурний підрозділ прокуратури. Люди також звертаються через анонімну форму онлайн-спілкування на сайті, скайп-зв’язок.

Говорячи про інші плани в прокуратурі повідомили, що продовжать виїзні прийоми також і в інших областях України, які торік вперше за чотири роки відбулись у семи обласних центрах України.

Як повідомляло QHA, для ефективного діалогу між прокуратурою АР Крим та особами, які постраждали від окупаційного режиму або стали свідками порушень прав громадян України та проживають у Криму, з 2018 року прокуратура АРК запровадила анонімні виїзні прийоми в містах Херсонщини. В першому кварталі було проведено 6 таких прийомів, по два на місяць – в Генічеську, Чаплинці, Каланчаку. Виїзні прийоми орієнтовані в першу чергу на кримчан,  щодо яких були вчинені злочини чи вони зазнали порушення своїх прав з боку органів влади держави-окупанта по відношенню до населення на окупованій території, і які хочуть, щоб прокуратура розпочала кримінальне провадження. Йдеться про такі злочини, як незаконне відчуження власності, або пошкодження майна, утиски за політичними, етнічними чи релігійними ознаками, порушення трудового законодавства, права на освіту, мовні питання, незаконний призов до армії країни-окупанта тощо. Також на виїзний прийом можуть прийти і надати інформацію ті громадяни, хто став просто свідком якогось порушень прав людини, політичних переслідувань чи інших подібних злочинів з боку окупаційної влади в Криму.

QHA