КИЇВ (QHA) -

 

Прокуратура Автономної Республіки Крим наразі встановлює — впродовж якого часу працював незаконний водогін з материкової частини України на «Кримський титан» і який обсяг води могло отримати підприємство.

Про це агентству QHA розповів заступник начальника слідчого відділу прокуратури АР Крим Вадим Лушпієнко, коментуючи виявлення на Херсонщині незаконного водогону в бік окупованого Криму.

За його словами, на момент перекриття водогону, вода ним саме йшла на Крим.

— Щодо того — увесь час чи ні (йшла вода водогоном), зараз я не можу вам точно сказати. Для цього необхідно провести слідчі й розшукові та процесуальні дії за участі спеціалістів. Я не є спеціалістом у цій галузі. Просто на момент, коли ми відключали (водогін), вода йшла. З якою періодичністю вона поставлялася — це встановлять слідчі органи.

За словами Лушпієнка, водогін потужністю приблизно 250 кубометрів води на годину виявили під час слідчих дій у рамках кримінального провадження, яке проводить прокуратура АРК проти «Кримського титану» (добова потреба заводу у воді за різними оцінками становить 9 тис. куб. м на добу, тобто, цей водогін міг забезпечувати орієнтовно 70% його добових потреб — QHA). Кримінальне провадження відносно заводу «Кримський титан» прокуратура АРК розпочала ще у 2016 році. Підставою для цього стало отримання інформації щодо незаконного розміщення підприємством небезпечних відходів на тимчасово окупованій території в АР Крим і в Херсонській області. Інших деталей провадження Вадим Лушпієнко не надав, пославшись на таємницю слідства, однак розповів деякі деталі виявлення водогону. Зокрема, виявлена свердловина знаходиться на території Каланчацького району, але не на землі якогось підприємства, а просто як свердловина на земельній ділянці.

— У рамках досудового розслідування цього кримінального провадження, вдалося отримати оперативну інформацію за результатами якої отримана ухвала слідчого судді щодо проведення обшуку на свердловинах, які знаходяться у Каланчацькому районі на Херсонщині. І на одній зі свердловин під час обшуку виявлено цей трубопровід, який пролягав у напрямку заводу Кримський титан. Ця свердловина призначена для видобутку води, але нами встановлено, що у самій свердловині, всередині, немає обладнання, насосів, які могли б викачувати воду. Також немає труб, але біля самої свердловини було виявлено трубу, яка від неї йшла, і вже під час огляду цієї труби встановлено, що труба під тиском постачає воду.

Профільні спеціалісти, які брали участь у перекритті, зазначили, що трубу прокладено вже давно, за попередніми оцінками, ще до 2014 року. Зараз прокуратура проводить слідчі й розшуково-процесуальні дії, з’ясовуючи, наскільки давно існує незаконний водогін, а також встановлюючи ступінь відповідальності як підприємства, що могло незаконно отримувати воду, так і тих осіб чи організацій, які допустили існування незаконного водогону на території Херсонщини. Також прокуратура встановлює причетність до незаконних дій тих чи інших осіб на заводі.

За словами Вадима Лушпієнка, звинувачення можуть висунути за ст. 240 Кримінального кодексу України — порушення правил охорони або використання надр, однак остаточна кваліфікація відбудеться після завершення слідчих та розшукових дій.

— Після проведення усіх слідчих та розшукових дій, нами буде встановлено ймовірний об’єм постачання води, а також осіб, які були причетні до цього постачання. Наразі також здійснюється комплекс розшуково-процесуальних дій, встановлення осіб, які були відповідальні за цю свердловину. Вже у залежності від отриманої інформації, надамо кваліфіковацію цьому злочину. І вже після цього ми зможемо детально сказати щодо притягнення певних осіб до відповідальності.

Вадим Лушпієнко також додав, що поки не спілкувалися з керівництвом «Кримського титану» щодо незаконного водогону. За його словами, він також не володіє інформацією, чи існує наразі офіційна поставка води з материкової України на «Кримський титан».

 

Нагадаємо, Прокуратура Автономної Республіки Крим спільно з Службою безпеки України зафіксувала і припинила незаконний відбір та транспортування води у бік окупованого Криму. Свердловини, де здійснювався відбір, знаходяться за 15 метрів від лінії розмежування. За попередніми даними, замасковану пластикову трубу проклали до 2014 року і вона веде до підприємства "Кримський титан", яке розташовне одразу за лінією розмежування.

 

Фото: прокуратура АРК

QHA