КИЇВ (QHA) -

Росія може помститися українським уболівальникам на Чемпіонаті світу з футболу за відому пісеньку «про Путіна», яку вперше декілька років тому заспівали українські фанати на знак протесту проти російської агресії в Україні.

Таке припущення висловила кореспонденту QHA заступниця глави правления Центра громадянських свобод Олександра Романцова, коментуючи ризики, на які можуть наразитися українці, які відвідають Чемпіонат в Росії.

На думку правозахисниці, усі п’ять тисяч українських уболівальників, які їдуть на ЧС до Росії, знаходяться у групі ризику, оскільки російська влада наполегливо формує з українців образ ворога та терориста в очах російського суспільства. Тому будь-який українець, який під час збройної агресії РФ проти України потрапляє на територію РФ, може бути затриманий без жодного приводу або за надуманим приводом, звинувачений у терористичних намірах і заґратований.

Тим більше ризикують українські футбольні фанати, оскільки у російського режиму вони асоціюються із авторством відомої фанатської кричалки «про Путіна». Тож путінський режим може обрати їх об’єктом особливого переслідування.

— Припускаю, що будь-який уболівальник, який до цього не день, не два, не місяць знаходиться у цьому русі, для Російської Федерації особливо ласа здобич. Я думаю, що Путін просто «спит и видит» набрати побільше фанів, які придумали цю жорстку для нього пісеньку «Путін-Х...». Людей, які у цьому фанатському русі вже давно, СБУ відстежувала ще до Майдану і відповідно ця інформація є у ФСБ, відповідно. І щойно ці люди за своїми паспортами перетнуть кордон, за ними буде окреме спостереження і окреме щастя, якщо вони дадуть привід їх затримати. Це особливо ризикова група, це просто подарунок (для російських силовиків), я думаю, вони просто мріють помститися за цю пісеньку.

Олександра Романцова нагадала, що зараз на території РФ і в окупованому Криму перебуває 70 політв'язнів з України. Вона також зазначила, що додатковим фактором, який може спровокувати затримання українця в Росії, можуть стати фотографії з Майдану, з українським прапором і навіть у вишиванці. Вона нагадала приклад в’язня Кремля Юрія Богдана, якого росіяни ув’язнили і якому в якості обвинувачення, у тому числі, пред’являли фотографії з його Фейсбуку, де хлопці сфотографувалися на Майдані.

— Будь-яка продемонстрована лояльність Україні може бути використана проти людини. Наш досвід підтверджує — якщо в людини є у соцмережах фотографія на Майдані чи з українським прапором, іноді навіть фотографія у вишиванці, це подається російськими правоохоронцями як те, що затриманий ярий фашист і націоналіст. На жаль, як при будь-якому фашистському режимі, не вгадаєш, що для них стане тригером.

Ризикованими для українців темами для розмови в Росії можуть стати і розмови про приналежність Криму або про організації, які заборонені в РФ, зокрема «Правий сектор», Меджліс кримськотатарського народу та інші. Олександра Романцова рекомендує уникати розмов на дражливі політичні теми, особливо, якщо хтось навмисне провокує такі суперечки, оскільки у підсумку це може стати підставою для затримання поліцією. Окрім того, неадекватно агресивну реакцію на згадку про той же «Правий сектор» можуть продемонструвати пересічні росіяни, а якщо у результаті зчиниться бійка, навіть адміністративне затримання для українців може вилитися у тривале перебування в російських місцях обмеження або позбавлення волі.

— Треба пам’ятати, що «Крим — це Україна!» — це стаття, яка на території РФ є кримінальною. У публічних місцях краще взагалі про це не повідомляти, оскільки для громадян РФ це одразу кримінальна відповідальність, а громадянина України можуть вислати. Але перед цим доведеться посидіти у спеціальних таборах для тих, хто підлягає висилці, і там можна провести 3 – 4 місяці, поки цю висилку не організують. Якщо хтось із співрозмовників навмисне провокує таке обговорення — краще не реагувати. Краще не обговорювати цю тему на території РФ взагалі. Ви точно там нікого не врятуєте і не переконаєте своїми поясненнями. Краще взагалі не «палитися», що ви з України. Досить багато є російських громадян, які можуть агресивно зреагувати на це. У вас просто не буде часу пояснити, що ви не входите до «Правого сектору», а просто ви не боїтеся вимовляти ці слова. Ти можеш отримати «в табло» просто за те, що ти це сказав.

Вона також  зазначила, що російські правоохоронці стали більш жорсткими: якщо раніше російська поліція хоча б у відношенні до дітей і людей похилого віку під час затримання поводилася коректно, то зараз вони обходяться з ними, як і з іншими затримуваними, достатньо жорстко.

Головна редакторка Euromaidan Press, учасниця кампанії Let My People Go Аля Шандра у розмові з кореспондентом QHA також підтвердила, що будь-яке публічне висловлення проукраїнської позиції може стати приводом для затримання українця на території РФ, незалежно від того, зроблено воно зараз чи чотири роки тому під час Майдану в соцмережах. За її словами, в принципі будь-яку людину, яка була на Майдані, можуть звинуватити у тому,  що вони там діяли проти «беркутів», які вже стали російськими громадянами. Скажімо, політв’язні Олександр Костенко і Андрій Коломієць були заарештовані за те, що вони буцімто на Майдані кидали шось у «Беркут».

— Ті, хто представляє націоналістичні погляди, особливо, члени «Правого сектора», який заборонений в Росії — вони надзвичайно під великим ризиком. Тому що це найкраща фабула для Путіна — буцімто українські націоналісти прийшли, щоб нашкодити Росії. Тому я б рекомендувала утриматися від поїздки усім, хто колись висловлював проукраїнську позицію публічно, у соцмережах — це надзвичайний ризик. У разі ж поїздки краще вилогінитися з усіх соцмереж, почистити усі фотографії на телефоні, які могли б засвідчувати націоналістичні погляди.

Говорячи про те, що варто утриматися від ввезення до Росії та публічної демонстрації українського прапору Аля Шандра відзначила, що з одного боку в російському законодавстві немає жодних заборон щодо прапора України. Але з іншого — поява з українським прапором на російських вулицях може спровокувати бійку з боку російських націоналістів, а винним у підсумку виявиться український уболівальник.

— Хтось із російських націоналістів може спровокувати бійку, або якусь іншу спекуліцяю, а звинуватять українського уболівальника. Російський закон, справді, не забороняє український прапор, але закон в Росії не працює через політичну ситуацію.

Правозахисниця також порекомендувала українським уболівальникам вивчити свої права і обов’язки під час зустрічі з російськими правоохоронцями.

Раніше правозахисники озвучили безпекові рекомендації для українських уболівальників, які з 14 червня — 15 липня будуть відвідувати Чемпіонат світу з футболу на території Росії.

Відома "пісня про Путіна" з відомим приспівом "Ла-ла-ла-ла" вперше прозвучала 30 березня 2014 року — її виконали ультрас "Шахтаря" і "Металіста" під час спільного маршу в Харкові. На стихійному мітингу під російським посольством у Києві 14 червня 2014 року "пісню про Путіна" разом із протестувальниками заспівав тодішній міністр закордонних справ України Андрій Дещиця. Мітинг проводився на знак протесту проти збиття проросійськими бойовиками під Луганськом військово-транспортного літака Іл-76, унаслідок чого загинуло 40 українських десантників і 9 членів екіпажу. Показово, що Чемпіонат світу з футболу в Росії цього року відкривається у день цих сумних роковин — 14 червня.

QHA