КИЇВ (QHA) -

У столиці проходить конференція «Падіння імперії», організована за сприяння Міністерства закордонних справ Республіки Польща та приурочена до сторіччя відродження незалежних держав, що виникли після розвалу Російської імперії.

Подібні заходи також планується провести у столицях Грузії і Польщі — Тбілісі і Варшаві.

На конференції відомий історик, автор книг про Кримське ханство Гульнара Абдулаєва розповіла про двох двоюрідних братів, які назавжди увійшли в історію національного кримськотатарського руху.

За словами Абдулаєвої, династія Ескандера Сулькевича осіла в Польщі, ставши польською шляхтою зі своїми земельними володіннями, сповідуючи іслам і зводячи мечеті.

— Ескендер Сулькевич проявив себе у боротьбі за волю і незалежність Польщі. Він був близьким соратником Юзефа Пілсудського тоді ще майбутнього засновника Польської держави. Разом із Пілсудським Ескендер Сулькевич створює нову соціалістичну організацію (ППС) для боротьби зі зброєю в руках за свободу і незалежність Польщі, зазначила Гульнара.

Продовжуючи, історик розповіла, що Пілсудський і Сулькевич зі своїми прихильниками створили військові підрозділи Стрільців, які в Першій світовій війні воювали на боці Австро-Угорщини і Німеччини з Росією. І Пілсудський і Сулькевич бачили незалежність Польщі тільки після розгрому Російської імперії.

Сулькевич загинув на фронті 1916 року біля річки Стохід (Волинь).

Інший представник цієї династії Сулейман Сулькевич — став першим чинним прем'єр-міністром держави, яка, на жаль, не відбулася.

У період Першої світової війни Сулейману Сулькевичу присвоїли чергове військове звання генерал-лейтенанта, що дозволило йому стати командувачем дивізією.

Саме командиром корпусу він зустрічає вихор революційних подій. Хвиля націоналізації військових частин, що проводиться Тимчасовим кримським урядом, захльостує фронт. Корпус стає мусульманським, розповіді Гульнара Абдулаєва.

За її словами, у Сулькевича виникли грандіозні плани: зберегти владу у Криму і звідти перебратися через Керченський півострів для підтримки Закавказької республіки. Але корпус формувався мляво, до того ж коли фронт під натиском німців почав тріщати по швах, значна частина татар роз'їхалася по домівках.

Жовтневий переворот обертається остаточним розвалом військ. У квітні 1918 року із нечисленими добровольцями генерал Сулькевич повернувся до Криму. Його частини навіть встигли поборотися з більшовицькими загонами, що зробило ім'я генерала ще більш знаним серед кримськотатарського населення, сказала історик.

Абдулаєва зазначила, що корінний народ Криму у грудні 1917 року створив на півострові свою державу Кримську Народну Республіку. Однак у січні-лютому 1918 року в результаті комуністичного перевороту вона була втрачена.

У лютому 1918 року Крим був повністю зайнятий німцями, а 10 травня 1918 року, знову був зібраний Курултай.

Керівник німецької окупаційної адміністрації у Криму генерал-лейтенант фон Кош призначив популярного в народі генерала Сулеймана Сулькевича прем'єр-міністром і запропонував йому самостійно сформувати кабінет.

Основними пунктами у програмі уряду Сулеймана Сулькевича були: суверенітет Криму, скликання національного Меджлісу, передача вилученого майна релігійним комісіям Курултаю та скликання з'їзду щодо вирішення проблеми повернення до Криму старих і нових емігрантів-татар. Водночас, незважаючи на невдоволення німецького командування, Сулькевич почав формувати власні кримські збройні сили, а також готуватися до відкриття Сімферопольського університету. За нього на посади командира корпусу прикордонної охорони, комісарів поліції, голів органів місцевого самоврядування призначалися майже виключно корінні кримчани, розповіла вона.

Після захоплення Азербайджану, де на той момент жив генерал Сулькевич, військами Червоної армії він був заарештований співробітниками ЧК, а 15 липня 1920 року його розстріляли.

Нагадаємо, на конференції «Розвал імперії», що проходить у Києві, розглядаються питання становлення кримськотатарської державності у 1917-1918 роках.

QHA