КИЇВ (QHA) -

Вчора, 20 лютого, більшістю голосів конкурсної комісії директором державного підприємства «Кримський дім» був обраний кінорежисер Ахтем Сеїтаблаєв. За словами членів комісії, всі програми розвитку «Кримського дому», які представили конкурсанти, були гідними, проте Ахтем Сеїтаблаєв виявився найпереконливішим з них.

Представляючи свою програму, Сеїтаблаєв зазначив, що культура є важливою складовою національної безпеки України.

— Головна мета щоб Кримський дім став політичним, громадським, інформаційним, культурним, освітнім і науковим центром для всіх національних меншин і корінних народів Криму, центром єднання всіх сфер культурного і духовного буття. Кримський будинок має стати прообразом того Криму, в який ми хочемо повернутися, зазначив режисер.

Серед основних завдань на посаді директора підприємства Ахтем виділив створення мультидисциплінарної команди, що складається з професіоналів у сферах культури, освіти, науки, права, інформаційно-комунікаційних технологій і фінансів.

Крім того, він має намір створити громадську раду з представників культурної сфери з числа вимушених переселенців-кримчан.

Серед короткострокових планів Сеїтаблаєв назвав організацію простору для ознайомлення і навчання всіх бажаючих кримськотатарської культури і ремесел, заснування мовних груп вихідного дня для дітей і дорослих, створення музичної школи (гра на кримськотатарських музичних інструментах, академічний вокал і етно-джаз) та школи національного танцю і хореографії.

Також він говорив про необхідність тісної співпраці з міжнародними проектами і підтримки зв'язку з діячами культури, які проживають у Криму.

Одне з головних завдань, які ставить перед собою Ахтем Сеїтаблаєв, — створення молодіжного хаба з метою підтримки і самореалізації дітей внутрішньо переміщених осіб.

Говорячи про довгострокові плани на п'ять років, Сеїтаблаєв вказав на важливість заходів у рамках міжнародної співпраці та створення програм обміну, націлених на європейську аудиторію.

Нинішній заступник директора Кримського будинку Джеміль Кариков, який також подав свою кандидатуру на конкурс, зазначив, що робота підприємства перш за все повинна будуватися на взаємодії з переселенцями різних національностей. Ще одна претендентка на пост Юлія Зайцева наголосила, що важливо приділяти більше уваги інформаційній, юридичній та соціальній складовим.

Всі кандидати наголосили на необхідності змін у законодавстві щодо діяльності Кримського дому, адже зараз через його недосконалість не видається можливим провести повноцінний ремонт приміщення.

За словами члена конкурсної комісії Таміли Ташевої, програма Сеїтабалева відрізнялася багатогранністю.

— Особливо важливим у ній є те, що у Кримському будинку планується створення молодіжної колаборації, де будуть розвиватися молоді люди, які і будуть повертати Крим. Крім того, мене зачепила фраза Ахтема, що Кримський дім може стати майданчиком для реалізації нових смислів, сенсів про Крим, які він буде виробляти, сказала по завершенні голосування членкиня конкурсної комісії, координатор «КримSOS» Таміла Ташева.

Кримськотатарський активіст Сеїт-Бекір Сулейманов після презентації програм поділився враженнями:

— Мені не байдужа доля рідного Криму. Не завжди була зрозуміла справжня мета і призначення Кримського дому, але те, що я почув сьогодні, вселяє надію. Меседж Ахтема про те, що Кримський дім повинен стати прообразом того Криму, в який ми хочемо повернутися, мене сильно зачепив. Я готовий допомагати і робити все, щоб реалізувати цю ідею.

Слід зазначити, що перше засідання конкурсної комісії було відкритим, і послухати презентацію програм мали можливість журналісти і представники громадськості. Однак не обійшлося без ексцесів, оскільки обговорення представлених програм кандидатів проходило вже за зачиненими дверима, що обурило деяких активістів. Втім, після з'ясування взаємин їм дозволили увійти, і голосування пройшло у присутності представників ЗМІ та громадськості.

Як повідомляло раніше QHA, Координаційна рада організацій вимушених переселенців з Криму заявила про непрозорість конкурсу на обрання директора ДП «Кримський дім» і звинуватила Міністерство культури у порушенні українського законодавства.

Державне підприємство «Кримський дім» було створене 2014 року з метою забезпечення політичних, інформаційних, освітніх, наукових, культурних і духовних потреб корінних народів та національних меншин анексованого Криму. Урочисте відкриття кримського культурного простору відбулося 27 лютого 2016 року.

QHA