КИЇВ (QHA) -

Адвокат Едем Семедляев під час прес-конференції «Як гасили мирні зібрання напередодні "кримського референдуму"» закликав усі українські ЗМІ більше висвітлювати всі суди, які проходять над кримськими політичними в'язнями.

На сьогодні у Криму сидить 22 політичних в'язні, і з кожним днем ​​люди додаються, а інформації дуже мало, і до того ж ще почалася каральна медицина. Тобто людей насильно саджають до психіатричних лікарень і про це теж дуже мало говорять.

— Що стосується справи Алі Асанова, то ми фіксуємо дуже багато порушень. Розповім лише кілька. Наприклад, їх привозять до судів і їх вивозять з суду о пів на сьому або о сьомій вечора. І вони не встигають снідати, і їх тримають цілий день у суді і привозять вже після сьомої, відповідно вони спізнюються на вечерю. Виходить, що цілу добу вони лишаються голодними, а ми це розцінюємо як тортури, розповів Едем Семедляєв.

На його думку, перебування у СІЗО — це вже катування для будь-якої людини. А все це направлено на те, щоб хлопці, які сидять у кримському СІЗО, зізналися і когось обмовили. Хлопців, які проходить у справі «26 лютого», відразу б випустили, якби вони сказали, що це організував Ахтем Чийгоз і вони брали участь у масових заходах. Але Мустафа Дегерменджі і Алі Асанов виявилися дуже стійкими. А влада думала, що чим більше на них тиснути, тим легше вони розсиплються. Але виявилося навпаки, що чим більше на них тиснуть, тим впевненіше вони стоять. І так само по всіх інших справах.

Тобто ми бачимо, що всі хлопці дуже стійко тримаються, і ніхто не зізнається, і ніхто себе не обмовляє. Також хотів додати щодо політв'язня Миколи Шиптура. Я заходив до нього в колонію суворого режиму, і його стан задовільний. Хотів ще додати, що у нього справді дуже мало інформації про все, що коїться, оскільки немає зв'язку із зовнішнім світом. Тому він не знає, що відбувається,  розповів адвокат.

Едем Семедляєв також розповів, що Миколу Шиптура справді катували після того, як його впіймала «кримська самооборона». Вони його били, застосовували електрошокер, і у нього досі залишилися від нього шрами. І коли офіційній міліції вдалося відбити Миколу у «самооборони», то йому виставили умови: або він зізнається в усьому, а саме в тому, що він справді стріляв у людей і хотів їх убити, або правоохоронці знову віддають його «самообороні». А там вони вже не відповідають за його життя, де його можуть розтерзати. І тому він змушений був себе обмовити і підписати всі документи. Після чого суд і прокуратуру на підставі тих зізнавальних свідчень швидко його посадили на 9 років суворого режиму.

Микола Шиптур, 1978 року народження — житель Івано-Франківська, одружений, має сина. До подій Майдану сім'я Шиптурів кілька років поспіль жила і працювала в Іспанії, потім повернулася в Україну. Революційні події у січні 2014 року змусили Миколу Шиптуру поїхати до Києва, де він здебільшого займався охороною однієї з ключових локацій майданівців  КМДА. На тій же хвилі за закликом соратників він поїхав до Криму підтримати акцію до 200-річчя Шевченка.

Для участі у цій акції 6 березня 2014 року поїздом з Києва до Севастополя виїхало четверо активістів, серед них і Микола Шиптур. Вони мали намір використовувати свій майданівський досвід для убезпечення учасників мітингу в разі дуже ймовірного скоєння проти них провокацій.

Трохи більше року тому, 28 квітня 2015 року, суддя окупаційного Гагарінського районного суду міста Севастополя Володимир Сібула виніс рішення про засудження громадянина України Миколи Шиптура терміном до 10 років колонії суворого режиму за вчинення злочинів, передбачених ч. 1 ст. 222 (незаконне перевезення зброї), а також ч. 3 ст. 30 і пп. "Б" і "Е" ч. 2 ст. 105 КК РФ (замах на вбивство особи у зв'язку зі здійсненням даною особою службової діяльності або виконанням громадського обов'язку, вчинене суспільно небезпечним способом).

16 червня окупаційний Севастопольський міський суд при розгляді апеляції зняв звинувачення у незаконному перевезенні зброї, а також з процесуальних причин зменшив покарання за звинуваченням у замаху на вбивство до 9 років. Але суть справи залишив незмінною.

ФОТО: інтернет

QHA