МОСКВА (QHA) -

 

Українського політв'язня Олега Сенцова можуть обміняти на заарештованих у США росіян Віктора Бута, Костянтина Ярошенка та Марію Бутіну. Про це повідомило джерело, близьке до перемовин щодо обміну полоненими між Росією і Україною.

За словами джерела, Москва готова обговорити таку ініціативу з Вашингтоном, при цьому Україна не буде стороною перемовин.

Офіційний представник Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова заявила, що нічого не знає про такі перемовини.

Повідомляється, що у серпні голови МЗС США і РФ Майк Помпео і Сергій Лавров під час телефонної розмови обговорили питання доль усіх чотирьох "в'язнів". Так, Помпео порушив питання звільнення Сенцова, Лавров, у свою чергу, говорив про "незаконне утримання в тюрмах США бізнесмена Бута і льотчика Ярошенка", а також про "переслідування під надуманим приводом" громадянки РФ Бутіної.

Відзначається, що 3 вересня російський омбудсмен Тетяна Москалькова звернулася до президента США Дональда Трампа з проханням про помилування Бута і Ярошенка.

Правозахисник Михайло Чаплига, який працював в офісі українського омбудсмена, зазначив, що обмін Сенцова на трьох росіян «теоретично можливий».

— Це правдоподібний сценарій. Схожий прецедент, коли Київ не був стороною перемовин, уже був у 2017 році між Росією і Туреччиною. Тоді Москва видала Анкарі заступників голови Меджлісу Чийгоза і Умерова, а Анкара відпустила двох росіян, звинувачених у шпигунстві.

На думку заступника директора Amnesty International Дениса Кривошеєва, обмін Сенцова на заарештованих у США росіян може викликати запитання у міжнародних правозахисних організацій.
 

— Треба розуміти, що Сенцов засуджений політично мотивованим судом, осудні йому дії неспівмірні звинуваченням, вина його не була встановлена: він має бути звільнений. Відносно Бута є серйозні запитання, є висновки міжнародних розслідувань щодо діяльності його підприємств та їхньої ролі у здійсненні військових злочинів і насильства над цивільним населенням. Обмін не має приводити до відходу кого б то не було від відповідальності за серйозні злочини і порушення прав людини.

Адвокат Олега Сенцова Дмитро Дінзе зазначив, що, якщо РФ реально готова до обміну, то захист українського політв'язня готовий обговорювати конкретні дії.

— Готові звертатися до іноземних дипломатів, у чиїх країнах містяться російські громадяни. Нам тільки потрібно розуміти, наскільки серйозні ці розмови і наміри Москви.

Відзначимо, Марію Бутіну заарештували у США 18 липня 2018 року. Її підозрюють в роботі у якості агента на іноземну державу, а також у спробах потрапити в організації, у яких є вплив на політику США.

Костянтина Ярошенка затримали у Ліберії і екстрадували до США ще у 2010 році. Його звинуватили у контрабанді наркотиків і засудили до 20 років в'язниці.

Віктора Бута затримали у 2008 році в Таїланді за запитом Вашингтона. У 2012 році його засудили до 25 років в'язниці та звинуватили в торгівлі зброєю і в підтримці терористичних груп.

 

Раніше QHA повідомляло, що за словами члена Меджлісу кримськотатарського народу Ескендера Барієва, Росія може звільнити Олега Сенцова, домовившись з Америкою про його обмін на російських агентів, які перебувають в американських в'язницях.

 

Джерело: Новая газета

QHA