КИЇВ (QHA) -

Громадянська блокада Криму у вересні 2015 року стала одним з найправильніших і найконструктивніших рішень, зроблених українською стороною після нахабної окупації Російською Федерацією кримського півострова. Крім того, вона нагадала світові про включений Крим.

Такими діями громадським активістам вдалося завдати серйозної шкоди економіці і добробуту окупаційного режиму, розповідає у коментарі QHA координатор Громадянської блокади Криму, віце-президент Всесвітнього конгресу кримських татар Ленур Іслямов.

Збереження честі і гідності України у війні з Росією стало важливим досягненням блокади, вважає він.

— Найголовніше, ми зробили перші кроки з деокупації Криму. Як ми перекрили поставки продуктів, у Криму відразу піднялися ціни. За Женевською конвенцією окупант повинен сам годувати тих людей, тих заручників, яких він утримує. Друге  ми не дали торгувати з окупантами і людям з материкової України. Третє  ми створили громадянське формування, яке стоїть на кордоні. Ви просто не можете собі уявити, скільки питань в ручному режимі доводиться вирішувати щодня. Допомагати тим людям, які виїздять з півострова на материк. Четверте, ми скасували постпредовців і нам вдалося довести президенту те, що Кримом займаються ті люди, які мають активну проукраїнську ... позицію. Це все перемога активістів, які стоять там. І той торговий, енергетичний та інформаційний удар, який ми завдали, не дозволить Путіну приховати від усього світу ту анексію і окупацію,  сказав Іслямов.

Не менш важливим досягненням є і те, що Росію фактично відрізали від транзиту з Кримом. Однак, незважаючи на колишні успіхи активістів, український уряд продовжує ігнорувати виконання своїх зобов'язань у повному обсязі.

Ми перекрили найпростіший шлях, бо через адмінмежу здійснюється найдешевший транзит. Зараз вони везуть через Харківську область, через Бердянськ, а потім завозять до Криму через переправу або портами. Там все є українське, але тепер логістика стала дорожчою. Ось наступним кроком має бути повне закриття економічної торгівлі з країною-агресором, яка вбиває українців і мучить кримських татар у Криму. Тут не тільки Україна, весь світ повинен накласти повне ембарго. Ось тоді окупант постане перед вибором: або він продовжує залишатися у своєму телевізійному світі, або він повертає Крим... Ми запустили перший крок, далі держава повинна набирати обертів,  додав координатор.

Все ж громадянська блокада Криму стала ще одним прикладом того, як громадянське суспільство здатне впливати на владу і показало свою зрілість. Самі активісти вважають, що свого часу зробили все, що від них залежало. А сьогодні — мають намір далі продовжувати боротьбу на холодному фронті.

QHA