СІМФЕРОПОЛЬ / Акмесджит (QHA) -

19 квітня 2017 року Міжнародний суд ООН своїм рішенням зобов'язав Росію відновити діяльність Меджлісу кримськотатарського народу в анексованому нею Криму.

Тільки через майже три місяці російська прокуратура вирішила звернутися до «Верховного суду» півострова, рішенням якого був заборонений Меджліс, за роз'ясненнями щодо подальших дій.

Здавалося б, з огляду на санкції, що посилилися, і міжнародний тиск Росія все ж почала виконувати рішення Гаазького суду. Однак не все так однозначно, зазначив в інтерв'ю QHA глава ЦВК Курултаю кримськотатарського народу Заїр Смедляєв. На його думку, у цих діях російської влади простежується прагнення в черговий раз обдурити міжнародне співтовариство в тому, що стосується ситуації з дотриманням прав і свобод кримськотатарського народу.

QHA: Заїр-бей, як Ви думаєте, чому через майже три місяці прокуратура пішла на такий крок — звернулася до суду за роз'ясненнями? Могли б просто продовжувати ігнорувати.

Прочитавши лист з прокуратури з питання відновлення діяльності Меджлісу кримськотатарського народу, можна було б і зрадіти — ось, мовляв, розсудливість взяла верх, але, напевно, не все так просто і однозначно, як здається!

Почнемо з того, що рішення суду від 26 квітня 2016 року про визнання громадського об'єднання «Меджліс кримськотатарського народу» екстремістською організацією та заборона його діяльності на території Російської Федерації є не актом правосуддя, а політичним замовленням. А настільки запізніла реакція на рішення Міжнародного суду ООН говорить про те, що до цього питання повернулися після чергового тиску міжнародного співтовариства, яке проігнорувати не вдалося.

QHA: Чи означає це, що під тиском діяльність Меджлісу все-таки відновлять?

На жаль, існує така практика, як імітація бурхливої ​​діяльності. Так відбувається і зараз. Замість того, щоб опротестувати рішення суду про заборону діяльності Меджлісу в зв'язку з нововиявленими обставинами, там просять роз'яснення: перше — про можливість діяльності Меджлісу кримськотатарського народу, друге — про можливість створення відповідно до законодавства Російської Федерації громадського об'єднання з додаванням до його найменування словосполучення «Меджліс кримськотатарського народу».

Також дається і підказка, що суд має право дати роз'яснення, не змінюючи при цьому змісту рішення. Таким чином, поки одні будуть зайняті процесом створення громадського об'єднання «Меджліс кримськотатарського народу», відповідальність лягатиме на суд, при цьому будуть робитися заяви про незалежність і незаангажованість судів і суддів.

Таким чином, чітко простежується прагнення в черговий раз обдурити міжнародне співтовариство з ситуацією з дотриманням прав і свобод кримськотатарського народу.

QHA: Ви сказали про можливе створення аналогічного Меджлісу органу... Як це може бути реалізоване насправді?

Нагадаю, що спроби переформатування Меджлісу кримськотатарського народу «під нового лідера і нові реалії» вже проводилися, але не увінчалися успіхом.

Для обрання нового складу Меджлісу і його голови необхідне проведення сесії Курултаю кримськотатарського народу. Заяви окремих претендентів на пост голови Меджлісу кримськотатарського народу про те, що вже є підтримка понад 125 делегатів, необхідних для зміни складу, виявилася черговою їх брехнею.

Подальші заяви про те, що скоро пройдуть нові вибори так званих делегатів нового курултаю, також не отримали підтримку серед кримськотатарського народу.

Зазнавши фіаско з переформатуванням, влада приступила до заборони діяльності Меджлісу, при цьому підписантами позовної заяви була група так званих офіційних татар: Сейтумер Неметуллаєв — «Крим бірлігі», Бекаєв — «кримські татари — опора Криму», Арслан Смирнов — «комітет кримськотатарської молоді» , Сервер Джелялов — «рада кримськотатарських старійшин», Ейваз Умеров — «національно-культурна автономія кримських татар міського округу Судака». Потім послідувала заява прокуратури Криму про заборону діяльності Меджлісу, а пізніше — рішення суду.

Чергові спроби під виглядом виконання рішення Міжнародного суду створити об'єднання «Меджліс кримськотатарського народу», так само, як і всі попередні, приречені на провал, тому логічніше було б відмовитися від цього задуму.

Розмовляла Медіне Аедінова

ФОТО: інтернет

QHA