МОСКВА (QHA) -

Українець Станіслав Клих написав листа до редакції «Нової газети» з Верхньоуральської колонії, в якому розповів про життя у в'язниці.

У листі Клих зазначив, що українська сторона робить недостатньо для його звільнення і життя в колонії стає важчим.

— Телепрограми набридли, книги, у принципі, теж, 20.03 консул привіз здорові енциклопедії про Свердловську, Челябінську, Тюменську обл., в принципі, цікаво прочитати з точки зору вивчення території, на якій перебуваєш. Найскладніше подолати біль в очах — це від замкнутого простору, брак кисню, нервового перенапруження, в таких умовах деякі ув'язнені позбавляються зору. Час у в'язниці день ​​триває набагато довше, ніж ніч. Хочеться заснути і не прокинутися, смерть стає бажаною. Деяку розрядку дає читання листів — вони дають відчуття надії, — написав він.

Українець попросив не називати його політв'язнем, оскільки до затримання він був членом «Партії регіонів».

— Я не був і не є активістом «Правого сектора». У 2004 — 2014 рр., тобто до арешту в м. Орел, я був членом «Партії регіонів», про що свідчить, сподіваюся, збережений партійний квиток у м.Києві, і розвивав структури ПР у Києві ... Тому прошу не вважати мене у зв'язку із цим політв'язнем — на момент в'їзду до РФ я досить лояльно (аполітично) ставився до керівництва Російської Федерації і російської політичної системи, чого не скажеш про мої нинішні уявлення.

ІА QHA («Кримські новини») публікує повну версію листа Станіслава Клиха до редакції «Нової газети».

Привіт, Павло!

Отримав ваш лист від 30.03.2018. З приводу побуту, щоб уникнути проблем з цензурою, писати не буду. У мене є телевізор — ловить 5 каналів (НТВ, ТВЦ, «Культура», «ОТВ-Верхнеуральск», «Матч!»), — антену для великого прийому телеканалів не дозволяють передавати, так само, як і радіоприймач. Є радіоточка — періодично підключають радіостанції Учали (в Башкирії), Магнітогорська, Уфи.

Я вимагаю переведення до іншої установи ФСВП — з цією метою відмовляюся від сніданку і обіду, можу сказати, що тутешню їжу, на відміну від тієї, що була у грозненському СІЗО, їсти неможливо — вона огидна.

Ось це переведення якраз і не дається — тюремники, мабуть, зайняли тут глуху оборону, щоб уникнути можливих перевірок з Москви у тому випадку, якщо мене все ж таки переведуть, але, швидше за все, тут будуть піддавати т.зв. насильницькому годуванню.

Телепрограми (а телевізор Horizont у мене з жовтня 2017 року) набридли, книги, у принципі, теж, 20.03 консул привіз здорові енциклопедії про Свердловську, Челябінську, Тюменську обл., в принципі, цікаво прочитати з точки зору вивчення території, на якій перебуваєш.

Найскладніше подолати біль в очах — це від замкнутого простору, браку кисню, нервового перенапруження, в таких умовах деякі ув'язнені позбавляються зору. Час у в'язниці вдень ​​проходить набагато довше, ніж вночі. Хочеться заснути і не прокинутися, смерть стає бажаною. Деяку розрядку дає читання листів — вони дають відчуття надії. Вважаю, що в'язні повинні мати доступ до інтернету, соцмереж для захисту своїх прав, оскарження вироків, формування громадської думки, у тому числі доступ до т.зв. «порно», впевнений, що проявів суїциду було б набагато менше. Зрозуміло, що такого роду ізоляція вигідна опонентам, оскільки це не дає можливості засудженим впливати на ситуацію з метою зміни вироку, умов утримання і т.д.

З приводу того, що робить українська влада для мого обміну або звільнення, скажу, що не знаю всієї картини того, що відбувається, пов'язаного з відсутністю доступу до інформації.

Уже другий рік (навіть третій!) отримую привітання з Новим роком від президента Порошенка і міністра Клімкіна.

Майже цілий рік з моменту затримання консули «не знали» про моє місцезнаходження, і тільки після прибуття у грозненське СІЗО почали мене відвідувати. Як я можу бути задоволений їхніми «зусиллями», якщо я до сих пір не вдома? Виходячи з цього, можна робити висновок, що ситуація керована певним «пулом» медійних олігархів і спецслужбістів з обох сторін, які вирішують, кого випускати, а кого тримати у в'язниці. Деяких (Гриценко, Губарєв, Юрченко) — випускають майже одразу ж, інші — очевидно, в силу особливих причин або симпатій, змушені роками чекати обміну/звільнення. Одразу після арешту в ІТТ м. Єсентуки я дізнався, що у серпні 2014 року в Києві затриманий Дмитро Соїн — начебто його планували обміняти на мене. Але зараз Соїн (до 18.03.2018) є довіреною особою С.Н. Бабуріна на виборах, виявляється, його давно відпустили, як і Клінчаєва. Ось зараз, завдяки моїй мамі і, у значній мірі, вам, вирішується питання з Віктором Агеєвим, сподіваюся, нарешті вирішене воно буде позитивно, і на нашу обопільну користь.

Павло! Мені прислали статтю Римми Ахмірової (автор газети «Собеседник» — прим.) від 14.02.2018. «Свої серед чужих». Прошу довести до її відома, що я не був і не є активістом «Правого сектора». У 2004 — 2014 рр., тобто, до арешту в м. Орел, я був членом «Партії регіонів», про що свідчить, сподіваюся, вцілілий партійний квиток у м.Києві, і розвивав структури ПР у Києві, зокрема, в Дніпровському та Оболонському районах, займався організацією роботи партійних штабів та виборчих комісій.

Тому прошу не вважати мене у зв'язку із цим політв'язнем — на момент в'їзду до РФ я досить лояльно (аполітично) ставився до керівництва Російської Федерації і російської політичної системи, чого не скажеш про мої нинішні уявлення.

Мене, на відміну від Карпюка, не виманювали на перемовини з адміністрацією РФ, кордон я проїхав без пригод і був заарештований на наступний день у м. Орел, куди був запрошений Симоновою-Скобелєвою Вікторією Геннадіївною, з якою я раніше, ще до подій на Майдані, познайомився в Криму.

Тому, у зв'язку із цим, прошу Вас і Римму писати про мене в подальшому: «Станіслав Клих, секс-турист із Києва». Загальновідомий факт з кримського життя — російські жінки більш доступні, ніж українські.

Павле! Приїжджайте до Верхньоуральська — цьогоріч тут відзначають 100-річчя Дутовського заколоту. Верхньоуральськ був його оплотом. Адвокат Ілля Новіков говорив, що тут були масові розстріли 100 років тому. Поговоримо про відновлення мирних відносин.

Станіслав Клих, Верхнеуральськ, ФКУ «Т»

QHA повідомляло, що Росія відмовила у передачі Україні незаконно засуджених українців Станіслава Клиха, Миколи Карпюка та Олексія Чірнія (незаконно звинувачений в організації терактів в Криму).

Верховний суд Чечні 26 травня 2016 року засудив Клиха до 20 років ув'язнення. Спецслужби його схопили в російському місті Орел, куди Клиха заманила дівчина, і змусили «зізнатися» у тому, що він нібито воював на боці повстанців у Чечні і бачив там Арсенія Яценюка.

Сам Клих заперечує усі звинувачення, і заявляє, що взагалі ніколи не був у Чечні.

Раніше один з обвинувачених у справі так званих «терористів групи Сенцова» Геннадій Афанасьєв заявив, що українського політв'язня Станіслава Клиха катували в Чечні.

Джерело: Нова газета

QHA