КИЇВ (QHA) -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ планує збільшити кількість офісів у районі конфлікту на Донбасі як на контрольованій урядом території, так і в ОРДЛО, у тому числі в районах, наближених до неконтрольованої ділянки міждержавного українсько-російського кордону. Про це розповів агентству QHA перший заступник голови СММ ОБСЄ в Україні Александр Хуг.

За словами Александра Хуга, у СММ серед найближчих планів — відкриття додаткового офісу місії у підконтрольних уряду районах, а саме в населеному пункті Попасна на Луганщині. Щодо непідконтрольних уряду районів, то планується відкрити офіс місії у населеному пункті Докучаєвськ на Донеччині. 

Тобто можна зробити висновок, що нові офіси планується відкривати в містах, поблизу яких знаходяться КПВВ: Попасна — Луганщина, неподалік розташоване наразі недіюче КПВВ «Золоте»; Докучаєвськ — Донеччина, ОРДО, південніше Донецька, поблизу на підконтрольній Уряду територаї знаходиться КПВВ «Новотроїцьке». Так, у лютому цього року голова Сєвєродонецького офісу ОБСЄ Дору Крістаче зауважував, що у зв’язку із відкриттям КПВВ у Золотому у нас є плани з відкриття офісу у Попасній.  Водночас, відкриття КППВ у Золотому не може відбутись вже майже рік — 31 березня 2016 року його урочисто відкрили, але машини, які направились з підконтрольної Україні території, зупинили і завернули назад бойовики так званої "ЛНР". У результаті, КПВВ припинив роботу, так її і не розпочавши. Переговори впродовж року час від часу завершуються оголошенням чергової дати відкриття КППВ, але в результаті так нічого і не відбувається.

Александр Хуг також повідомив, що в довгостроковій перспективі СММ планує відкрити нові патрульні бази в окупованих районах Донбасу, ближче до неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону. Йдеться щонайменше про чотири міста.

— У довгостроковій перспективі ми також розглядаємо можливість відкриття нових патрульних баз ближче до міжнародного державного кордону між Україною та Російською Федерацією. Зокрема, у таких населених пунктах, як Новоазовськ, Амвросіївка, Антрацит, Краснодон.

Водночас, перший заступник глави СММ ОБСЄ зауважив, що відкриттю нових офісів СММ на території ОРДЛО заважає відсутність гарантій безпеки з боку бойовиків, хоча обговорення триває вже не один місяць.

— Ми до цього часу не отримали необхідних гарантій безпеки від тих, кому належить фактичний контроль у тих районах, які наразі не контролюються урядом України.

Раніше повідомлялось, що відкриття нових патрульних баз в ОРДЛО дозволить СММ ОБСЄ ефективніше моніторити ситуацію, в тому числі на всій території цих районів і на неконтрольованій 400-кілометровій ділянці українсько-російського кордону.

Александр Хуг неодноразово зауважував, що мандат СММ поширюється на всю Україну, на весь окупований Донбас. За його словами, СММ регулярно направляє патрулі до пунктів перетину кордону між Україною та РФ, однак від нинішніх баз СММ доїжджати до цих пунктів дуже довго і в дорозі доводиться проходити численні блокпости бойовиків. І чим ближче патрулі ОБСЄ наближаються до кордону, тим більше перешкод чинять їм бойовики при проведенні моніторингу. Крім того, таким чином заздалегідь стає відомо про приїзд ОБСЄ, а значить, сепаратисти мають можливість відповідно підготуватись, аби моніторщики не побачили зайвого.

Довідка: СММ ОБСЄ в Україні діє з 21 березня 2014 року на запрошення уряду України, її мандат поширюється на всю територію України включно з Кримом і всю територію Донеччини та Луганщини. На сьогодні в її складі працює 720 міжнародних спостерігачів, у тому числі у зоні конфлікту на Донбасі – 608 осіб, які моніторять ситуацію по обидва боки лінії зіткнення у складі груп беззбройних патрулів (у світлу пору доби) та за допомогою БПЛА та відеокамер спостереження (цілодобово). Втім, до частини території окупованого Донбасу і повністю до АР Крим спостерігачі реального доступу не мають. Зокрема, відсутнє спостереження на неконтрольній ділянці україно-російського кордону на Донбасі.

Офіси ОБСЄ на Донбасі розташовані на підконтрольній Україні території (у Сєввєродонецьку, Краматорську, Новоайдарі, Покровську, Світлодарську, Волновасі, Маріуполі). У непідконтрольних ОРДЛО – у Луганську, Донецьку, Кадіївці, Дебальцевому, Горлівці. Раніше передові патрульні бази СММ діяли в Щасті та Станиці Луганській, але з міркувань безпеки були передислоковані.

QHA