КИЇВ (QHA) -

Жителі окупованого Донецька продовжують їздити з різних районів в ті точки міста, де можна зловити мобільний сигнал Vodafone — заради кількахвилинної розмови з рідними і друзями, які проживають на підконтрольній Україні території.

Про це йдеться у звіті Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.

За інформацією Місії, мережі мобільного зв’язку вже понад місяць не працюють у непідконтрольних урядові районах Донецької області, однак донеччани навчились вирішувати цю проблему, навіть незважаючи на несприятливу зимову погоду.

— В одному з мікрорайонів Київського району (5 км на північ від центру Донецька) чоловік (приблизно 40 років) розповів спостерігачам, що з січня не працює ані мережа «Vodafone», ані мережа «Фенікс». Інший чоловік сказав патрулю Місії, що він приходить з іншого мікрорайону, щоб знайти місце на Київському проспекті, де сигнал «Vodafone» доступний з розташованих поблизу підконтрольних урядові районів. Спостерігачі бачили ще принаймні трьох цивільних осіб, які ходили в цьому районі, вочевидь з тією ж метою.

В СММ ОБСЄ неодноразово констатували, що жителі окупованої Донеччини наполегливо продовжують шукати можливості підтримувати зв’язок із рідними і друзями на підконтрольній уряду території. В Місії так само неодноразово наголошували, що неприпустимо позбавляти людей такого спілкування, не дозволяючи відновити мобільний зв'язок. Крім того, в місії зазначають, що відсутність мобільного зв’язку ускладнює, або робить зовсім неможливим виклик медиків до деяких селищ в ОРДО, створює проблеми дрібним підприємцям при завозі товарів.

В соцмережах жителі Донецька діляться інформацією, в якому районі краще ловиться сигнал; називаються площа за залізничним вокзалом, Куйбишевський район над Панфіловським мостом, станція Рутченкове тощо. В мережах навіть з'явився неологізм "МТС-тури" — тобто поїздки в райони для переговорів, де найкраще ловиться сигнал оператора Vodafone (колишній МТС).

Нагадаємо, 11 січня мобільний оператор Vodafone, єдиний, який надавав послуги на непідконтрольній частині території Донбасу (до ребрендингу — "МТС-Україна"), перестав працювати на окупованих територіях Луганської та Донецької областей. За повідомленням технічного персоналу оператора, зв'язок зник в результаті ушкодження волоконно-оптичної лінії зв'язку в зоні проведення АТО. Усі кабелі компанії на непідконтрольній території вийшли з ладу. За сприяння СММ були проведені  ремонтні роботи  в районі Щастя на Луганщині, і з 19 січня зв’язок в ОРЛО відновлений. Однак через ненадання бойовиками гарантій безпеки, і досі не проведено ремонту кабелів в районі окупованого селища Оленівка на Донеччині, тому в ОРДО і досі зв’язок Vodafone відсутній. 

QHA