КИЇВ (QHA) -

Спікери прес-конференції, присвяченої проблемі ненадання медичної допомоги українським громадянам, які були примусово вивезені з окупованого Криму в тюрми Російської Федерації, розповіли, що в 30-и російських в'язницях зараз утримується від 3,5 до 5-и тисяч українців. Їм відмовляються надавати бодай якусь медичну чи юридичну допомогу, хоча більшість із в'язнів у важкому фізичному стані, багато хто має не одне хронічне захворювання.

У заході взяли участь перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука, народний депутат Верховної Ради України VIII скликання Георгій Логвинський та адвокат ГО «Регіональний центр прав людини» та експерт Української Гельсінської спілки з прав людини Роман Мартиновський, передає кореспондент QHA.

— У виправній колонії №1 в республіці Адигея у РФ громадянин України з Херсонської області помер через те, що йому не надавалася медична допомога у місці позбавлення волі. Його ім'я  Валерій Керімов, він страждав на низку захворювань, серед яких гепатит B і C та туберкульоз.

Він звернувся до нас надто пізно, на початку липня 2016 року, в рамках проекту про повернення наших засуджених, які були відправлені у російські в'язниці. Керімов хотів, щоб його повернули в Україну відбувати покарання,  розповів Роман Мартиновський.

За словами адвоката, в колоніях РФ існує неписане правило, згідно з яким адміністрація в'язниці забороняє засудженим мати на руках будь-які медичні документи, що підтверджують стан їхнього здоров'я. А без таких документів дуже важко поскаржитися в ЄСПЛ. Якщо ж у в'язня знаходять такі документи, то його, як правило, переводять до штрафного ізолятора або у приміщення камерного типу на три місяці.

 Ми з самого початку співпрацювали з МЗС України, бо вважаємо, що консули можуть допомогти нашим в'язням. 4 липня ми звернулися до МЗС і консульства України в РФ, яке знаходиться в Ростові-на-Дону, з проханням відвідати Керімова. Адже українське консульство та російські адвокати  це єдиний зв'язок з нашими в'язнями у Росії. Але він помер, так і не дочекавшись візиту консула. Ми звернулися до ЄСПЛ, однак суд не задовольнив наше клопотання і не вжив жодних заходів, щоб було забезпечено необхідне лікування нашим громадянам. Але ми повторно звернулися з подібною вимогою до ЄСПЛ, і 30 серпня ЄСПЛ прийняв рішення направити свої питання уряду РФ, встановивши термін до 6 вересня, повідомив адвокат Роман Мартиновський.

Він наголосив, що подібних смертей після окупації Росією Криму було багато. Рідні померлих в'язнів бояться говорити про те, що сталося, через репресії у Криму.

Значна кількість українських в'язнів у російських тюрмах не отримує необхідної медичної допомоги.

 Іван Федірко, який відбуває покарання у 1-й виправній колонії в Адигеї, страждає на цілу низку хвороб. Йому необхідна термінова операція, але за весь час не було проведено навіть повноцінного обстеження, не кажучи вже про медичну допомогу, каже Мартиновський.

Як пояснив адвокат, багато ліків, що використовуються в Україні, відсутні в Росії, через що після анексії півострова в'язні перестали отримувати лікування. Також він розповів, що чимало жителів Криму важко переносять клімат у РФ.

Експерт поділився ще однією історією. Андрій Лугин провів 11 років у СІЗО Сімферополя і в травні цього року був перевезений в Мордовський табір. Зараз у нього великі проблеми зі здоров'ям, він є інвалідом другої групи, хоча російські медики цього не підтвердили.

При цьому в РФ існує закон, що дозволяє звільнити людину з в'язниці за станом здоров'я і тим більше за інвалідністю.

 Якщо Росія не може надати кваліфіковану медичну допомогу українським в'язням, то нехай віддасть їх нам. Особливо якщо посилатися на норми міжнародного права, то всі вони мають відбувати покарання в Україні.

— Але проблема в тому, що ці всі закони стосуються Росії та Україні, але не стосуються Криму через те, що він по праву належить Україні, але в той же час Росія вважає його своїм,  додав адвокат ГО «Регіональний центр прав людини» та експерт Української Гельсінської спілки з прав людини Роман Мартиновський.

За словами експерта, виникла юридична колізія: влада України не може забрати ув'язнених українських громадян через те, що таким чином вона визнає Крим російським. Тому єдиний вихід  це звертатися до міжнародних спільнот і ЄС з вимогою вплинути на дії Росії.

ФОТО: інтернет

QHA